Join Photoblog!
pixel
« 
pixel
«  
  »
pixel
S M T W T F S
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
 »
pixel

Basilica of Notre Dame d'Afrique in Algiers - part 2

2011.11.16
pixel
# 1
W ramach pogłębiania wiadomości o Algierii czytam esej Ryszarda Kapuścińskiego Algieria zakrywa twarz wchodzący w skład tomiku Wojna futbolowa. Tekst był napisany w roku 1965, czyli po usunięciu prezydenta Algierii Ahmeda Ben Bella. Prawdopodobnie to wydarzenie było powodem udania się reportera do Algierii.
pixel
# 2
Ryszard Kapuściński pisze między innymi:

" (...) Algieria jest krajem niezwykłym, jedynym w swoim rodzaju. Na każdym kroku rzeczywistość algierska odsłania nam swoje kontrasty, sprzeczności i konflikty. Nic tu nie jest jednoznaczne i nic nie poddaje się formule (...)

(...) Algieria należy do tej grupy krajów Afryki, w których kolonializm europejski panował dłużej. Francuzi w Algierii panowali przez 132 lata. Tylko Portugalczycy w Angoli i Mozambiku oraz Afrykanerzy i Anglicy w Południowej Afryce mają dłuższy staż kolonialny. Tak długi okres panowania kolonialnego Francuzów wycisnął na Algierii tragiczne piętno, którego ten kraj nie pozbędzie się przez całe dziesiątki lat.
Kolonializm okaleczył i zdeformował Algierię w sposób znacznie większy, niż dokonał tego w stosunku do większości niepodległych krajów Afryki.(...)
pixel
# 3
Czytam dalej w eseju Ryszarda Kapuścińskiego:


(...) Główna rolę w deformacji kolonialnej odgrywają zawsze osadnicy europejscy. Dlatego nie tylko długość okresu kolonialnego, ale również - a może przede wszystkim - ilość osadników jest decydującym miernikiem, jakim ocenia się stopień spustoszenia kolonialnego w danym kraju Afryki.

Pod tym względem na całym kontynencie afrykańskim Algieria ustępuje tylko Afryce Południowej. Ilość osadników europejskich w Algierii wynosiła około 1 200 000 ludzi.

Jest to tyle, ile wynosiła liczba osadników europejskich w dwudziestu sześciu krajach Afryki tropikalnej łącznie. Osadnicy stanowili jedną dziesiątą ludności Algierii. (...)
pixel
# 4 (..)
Istotą kolonializmu jest to, ze wżyciu kraju podbitego wytwarza on całe szeregi przepaści. Wszędzie powstają te przepaście: w ekonomice, w uwarstwieniu społecznym, w mentalności ludzkiej.(...)
pixel
# 5
I jeszcze jedno ciekawe spostrzeżenie Ryszarda Kapuścińskiego
(...)
Na scenie politycznej Algierii została armia. O stosunkach panujących w armii mało wiedzą w Algierii. Armia ma w sobie coś z mafii, coś z sekty religijnej. Oficerowie witają się ta nie przez salutowanie, ale podają sobie ręce i całują się w oba policzki.(...)


Nie wiem jak witają się teraz algierscy oficerowie, jedno pozostaje bez zmian - ludzie w mundurach nadal są u steru władzy, ilość policjantów i innych służb mundurowych w Algierii jest bardzo duża i widoczna na każdym kroku. Sposób bycia owych umundurowanych stróżów porządku jest bardzo różny od wszystkich znanych mi służb mundurowych - poczynając od zwykłych policjantów na ulicy po służby mundurowe na lotnisku. Są bardzo uprzejmi, nie demonstrują w sposób irytujący swojej władzy, a widok policjanta przeprowadzającego przez ulicę dziecko, niewidomego lub staruszkę nie należy do rzadkości.
pixel
5 Comments
wfrnk With its azulejos... Beautiful... :-)
wfrnk · 2011-11-15: 14:51
jendayee You're more lucky than me ! I saw it while it was being cleaned up, so I could not enjoy it totally. Wonderful inside and outside. Muslims and christians used to pray there together...
jendayee · 2011-11-15: 15:47
finbarr Nice shots !!
finbarr · 2011-11-15: 17:13
livelovelaugh Wow! It is so beautiful. Fantastic perspectives. :)
livelovelaugh · 2011-11-15: 22:29
jet28 Impressive - love the angles!
jet28 · 2011-11-16: 06:15
You must be logged in to comment!
Views: 692
pixel
Tagged: basilicadafrique algiers mytravels
« 
pixel
 »
pixel