Kazakhstan 2010 - Öskemen / Өскемен

by Marzena Jozefczyk July. 09, 2010 6024 views

Öskemen, dawniej Ust-Kamenogorsk, stolica ‘Wastoczno-Kazachstanskiego Oblastu’, czyli najbardziej na wschód wysuniętej części kraju.
Wybudowany przez Rosjan na początku XVIII wieku, służył jako twierdza. Przepięknie położony u zbiegu Ulby i Irtyszu, otoczony wzgórzami, na których już tylko skały i uboga, stepowa roślinność.
To piękne położenie stanowi również największą bolączkę miasta i to w dość przewrotny sposób. A wszystko przez geografię i klimatologię…

Jeszcze w czasach sowieckich Öskemen rozwinął się dzięki kopalniom i przemysłowi metalurgicznemu. Uran, beryl, srebro, miedź, cynk - wszystko to do dziś stanowi podstawę ekonomii miasta i regionu. A teraz wystarczy połączyć fakty - mocno trujący przemysł ciężki i położenie w kotlinie… Przy odpowiednich warunkach atmosferycznych, które w tym regionie występują nader często, miasto otula ciemna, dusząca chmura złożona ze wszystkiego, co kominy kopalni i hut wyprodukują. Dokładają się do tego spaliny mnóstwa samochodów, z czego połowa to ogromne, ogromnie drogie i spalające ogromnie dużo paliwa SUV-y (cena benzyny w Kazachstanie to w przeliczeniu ok. 2 zł), a połowa to zabytki z poprzedniej epoki - wysłużone Łady, Kamazy, Wołgi. Te trują nie mniej ze względu na staż na drogach i zużycie wszystkiego (choć trzeba przyznać - części Kamaza szybko się nie zużywają).

Tylko raz mieliśmy przyjemność zasmakować powietrza, które zepchnięte ciśnieniem atmosferycznym osiadło nad miastem. Skończyło się to bólem głowy, drapaniem w gardle, ogólnie złym samopoczuciem. A co mają powiedzieć mieszkańcy? W samym mieście się o tym głośno nie mówi, ale podobno odsetek deformacji i chorób u dzieci i niemowląt jest tutaj wyjątkowo wysoki. Opowiadali nam o tym mieszkańcy wsi położonych wysoko w Ałtaju, gdzie powietrze jest tak świeże i rześkie, jak tylko w górach bywa.

Pomijając jednak bezpośrednie zagrożenie życia spowodowanie oddychaniem, Öskemen jest bardzo miłym miejscem do mieszkania. Oczywiście, jak większość post-radzieckich miast nie przypomina europejskich centrów z ich starówkami i zabytkową zabudową, za to posiada już wszystko pozostałe - supermarkety, modne butiki, billboardy, deptak wzdłuż rzeki i ubrane w różową tandetę z Chin panny. Tych ostatnich może być nawet ciut więcej niż u nas, bo do Chin bliżej ;)

Najciekawsze, ‘turystyczne’ miejsca w mieście - na zdjęciach.

________________________________________________________

City of Öskemen, the capital of East-Kazakhstan Province.
About Öskemen in English [oskemen.kz]

Wizytówka miasta, socrealistyczny koszmarek.

W muzeum

Join the conversation
5
There are 5 comments , add yours!
Pandka 10 years ago

Bardzo fajne!

10 years ago Edited
Krystyna Knypl 10 years, 1 month ago

słowem miasto nie dla astmatyków ( no i nie dla narciarzy wyczynowych - Norwegowie zauważyli, że częstość "astmy" jest 3x większa u wyczynowych narciarzy w porównaniu z całą populacją! ;))

10 years, 1 month ago Edited
Andrea 10 years, 1 month ago

Beautiful set!

10 years, 1 month ago Edited
Robertpetergee 10 years, 1 month ago

love #8 and #10
that statue looks very interesting!

10 years, 1 month ago Edited
Jumiella 10 years, 1 month ago

#10 Piękna pocztówka!

10 years, 1 month ago Edited
Up
Copyright @Photoblog.com