Georgia 2011 - Day 6. A nice day to get lost in the forest.

by Marzena Jozefczyk November. 02, 2011 4729 views

Svanetia Svanetią, ale mój udział w projekcie „Polska Pomoc“ dotyczy regionu Tkibuli, więc na nim wypadałoby się skupić. Tkibuli jest przepięknie położone. W słońcu mimo później jesieni zielenieją się wzgórza, nad domami góruje szczyt Tshradjvari, czyli Dziewięć Krzyży, nieopodal są dwa duże zbiorniki wodne. Wśród roślinności wyróżniają się palmy, uprawia się tutaj także herbatę, a południowe stoki wzgórz pokryte są winnicami. Jest sobota rano, świeci słońce, miasteczko tętni życiem, a zewsząd zjeżdżają się marszrutki przywożąc kolejnych Gruzinów. W centrum miejscowości znajduje się parczek z fontanną, tylko dookoła niego coś dużo policji… Wkrótce mam kolejny dowód, że pierwsze wrażenie wcale nie musi być tym właściwym. Okazuje się, że miasteczko tętni życiem, gdyż właśnie dziś przyjeżdża tutaj prezydent, pieszczotliwie (i chyba też trochę pobłażliwie) nazywany przez wszystkich „Miszą”. Fontanna i parczek w centrum jeszcze kilka dni wcześniej bardziej przypominały plac budowy, a zostały ukończone poprzedniej nocy. W akcję zaangażowano nawet pracowników administracji merostwa. Przypomina to bardzo nasze rodzime (i bratnie) malowanie trawy na zielono.
Po powrocie z weekendu w Svanetii wychodzą na jaw kolejne fakty na temat Tkibuli. Przeważnie jest tutaj pochmurno, nawet jeśli w najbliższej okolicy świeci słońce. Woda jest w kranach tylko dwa razy dziennie – po kilka godzin rano i wieczorem. Ludzie tak rzadko widzą kogokolwiek z zewnątrz, że cały czas się gapią. I GAPIĄ. Czasami bezczelnie, w ogóle swojego zainteresowania nie ukrywając. Bo kobieta ubrana jest inaczej niż na czarno, bo Europejka, blondynka, ruda, szatynka, etc. Bo prowadzi samochód. Po wygląda i zachowuje się inaczej. W okolicznych wsiach ten wzrok nie jest taki nachalny – tutaj grzeczność wygrywa nad ciekawością. Do wielu zarzutów wobec Tkibuli mogę dorzucić jeszcze jeden – w naszym mieszkaniu nie działa lodówka. W efekcie całą noc spędziłam w toalecie (pamiętacie, że woda jest tylko dwa razy dziennie po kilka godzin?), a cały następny dzień w łóżku z osłabienia i odwodnienia.
Mimo całej mojej fascynacji Gruzją nie mogę powiedzieć, że jestem fanką Tkibuli.

Na szczęście to miasteczko ma też swoje zalety. Dookoła Kotliny Tkibulskiej wznoszą się wapienne skałki z górującym nad nimi szczytem Tshrudjvari. Miasteczko otaczają gęste lasy, po których można błądzić i błądzić. Właśnie, a’propos. Trzeciego dnia mojego pobytu w Tkibuli wybrałyśmy się na wycieczkę. Cel był szczytny i naukowy – w jakimś folderze znalazłyśmy zdjęcie ruin klasztoru Mtasakdari, który postanowiłyśmy zlokalizować by dodać go do listy atrakcji turystycznych regionu. Za przewodników miałyśmy trzech miejscowych, z których tylko jeden był już na miejscu. Na samym początku okazało się, że Łada Niva wszędzie nie wjedzie i błotnistymi drogami leśnymi trzeba będzie poruszać się pieszo – brnąc po kolana w błocie. Kolejne spostrzeżenie – poruszaliśmy się po regionie mocno krasowym, pełnym lejów, ślepo zakończonych dolin i bez wyraźnego kierunku spadku terenu. Po trzecie – teren porastał prastary las, a wszystkie błotniste drogi wyglądały jednakowo. Jak dobrze, że w porę włączyłam GPS! Po godzinie brnięcia w błocie okazało się, że droga po prostu się skończyła. Dalej był ogromny lej krasowy i las. Próba powrotu i wybrania innej drogi skończyła się tak samo. Trzecia próba podobnie. Właśnie wtedy okazało się, że wszystkie drogi wyglądają jednakowo i GPS, który wydawał się naszym gruzińskim towarzyszom bezużyteczny (bo nie miał wgranej mapy), bardzo się przydał. Późniejszy piknik nad jeziorem i zbieranie skamieniałości pozwoliły zapomnieć o kilometrach przebytych w błocie.

If I didn't take GPS three locals would be lost in these forests like babies :P

  Be the first to like this post
Join the conversation
9
There are 9 comments , add yours!
David Cardona 6 years, 3 months ago

Great selection! Thanks for sharing and congrats!

6 years, 3 months ago Edited
Paolo Martini 6 years, 3 months ago

Congratulations !

6 years, 3 months ago Edited
Eija 6 years, 3 months ago

These photos are so cool !! Cool place and real fossils !

6 years, 3 months ago Edited
Pawel Opara 8 years, 3 months ago

hej przygodo! :D a jakie widoki! super!

8 years, 3 months ago Edited
Zajä…C 8 years, 3 months ago

zdjęcia kuszą, a potem coś na ostudzenie...

8 years, 3 months ago Edited
Pandka 8 years, 3 months ago

Niesamowite! I zdjecia i opis!

8 years, 3 months ago Edited
Hanna Westesson 8 years, 3 months ago

Beautiful landscapes!

8 years, 3 months ago Edited
Magdalena Dorota 8 years, 3 months ago

Fota 1 zajebista jest, piękna mgła w dolinie:)))
Wziełaś sobie skamielinkę na pamiatkę ?

8 years, 3 months ago Edited
Pete 8 years, 3 months ago

stunning photos esp love the fossils

8 years, 3 months ago Edited
Up
Copyright @Photoblog.com