Do třetice haló

by Dan Leå¡Tina December. 25, 2007 2836 views

The third halo plus one photo of the end of my cross-country skiing trip.

Nejlepší halo, co jsem viděl. Malé halo, Horní dotykový oblouk, parhelium a Parhelický kruh jsem popisoval v předchozích, tak tedy v čem se toto liší: jednak k představě Parryho oblouku nepotřebujeme takovou fantazii, je přímo nad jasným Horním dotykovým obloukem, jakoby jeho mlhavý zrcadlový obraz. Dál tady je skvěle vidět Supralaterální oblouk, ten velký tmavý vlevo. A co je na obrázku nejvzácnější, je to jasné místo na Supralaterálním oblouku, teda on je to taky oblouček, vrcholem se Supralaterálního dotýká a je otevřený doleva. Jmenuje se Tapeův neboli Parryho supralaterální oblouk. No já to nevymyslel… Tady je fotka popsaná od někoho kdo tomu snad rozumí. Vyfotil to ve stejnej den o kousek dál. http://ukazy.astro.cz/gal/20071225Svoboda_251220071145enh2.png [ukazy.astro.cz]
Já jsem fotil v Deštném v Orlických horách - Zákoutí.
((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((())))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
This the best halo I've seen. I've described the Small halo, the Upper tangent arc, parhelia and the Parhelic circle in the prevoius entry. What else you can see here: The Parry arc is quite clear, it's above the bright Upper tangent arc, and it's open down (like a part of a circle with the centre in the Sun). The Supralateral arc is much better visible, it's the big left dark one. The rarest phenomenon is the bright part of the Supralateral arc, which is in fact another little arc, touching the Supralateral arc with its top. It's open to the left and it's called the Tape arc or the Parry supralateral arc. Taken in Orlicke mountains, Czech rep.

Slunce zašlo, právě včas jsem dorazil k silnici. ((())) The sun went down, so I've reached the road just on time…

  Be the first to like this post
Join the conversation
2
There are 2 comments , add yours!
Michaå‚ 12 years, 5 months ago

This one is absolutely impressive indeed! I'm geographer and this kind of pictures makes me fully contented :)

12 years, 5 months ago Edited
Petr Jan JuraäKa 12 years, 8 months ago

jůůůůůů

12 years, 8 months ago Edited
Up
Copyright @Photoblog.com