18/04/2011. Egzotyczne napoje napotkane w podróżach

by Krystyna Knypl April. 18, 2011 8447 views

Ziołowe smaki podróży

Niewątpliwie najbardziej egzotycznymi napojami jakie napotkałam w swych podróżach są herbata boldo i yerba mate. Herbatę boldo spotkałam w brazylijskim hotelu, a yerba – matę na argentyńskim lotnisku, gdzie częstowano podróżnych małymi próbkami napoju.


Herbatka boldo ma działać żółciopędnie, moczopędnie, rozkurczowo i żołądkowo – dla mnie miała działanie głownie wymiotne, bowiem pachnie naftą. Jest składnikiem leku o nazwie boldaloina.
Yerba mate jest napojem odkrytym przez Indian Guarani. Ten ciekawy naród doczekał się pięknego filmu Misja, który opowiada o czasach gdy istniała Republika Guarani, administrowana przez zakon jezuitów.
Guarani pięknie śpiewają, a także wykonują bardzo ciekawe kolorystycznie tkaniny.


Yerba –mate przypadła mi do gustu i piję do dziś codziennie. Jest moim ulubionym napojem, odpowiada mi głównie z powodów smakowych. Młodzież uważa, że ma działanie energetyzujące, ale ponieważ czego jak czego ale energii u mnie dostatek, tego akurat wpływu yerba – mate na mój organizm nie obserwuję.


Z mocniejszych trunków zapamiętałam estoński likier Vana Tallinn oraz łotewski ziołowy Rigas Malnais Balsams. Teraz likier jest z naklejkami wyłącznie w języku łotewskim, natomiast gdy za studenckich lat odwiedziłam Łotwę na etykietach cyrylicą było napisane „Ryżskij balsam". Można jeszcze wymienić czeską Beherovkę oraz węgierski likier Unicum.
Wszystkie trunki te bez procentów i te z procentami mają intensywny aromat – więc nie każdemu będą smakowały, ale niewątpliwie pozostają w pamięci.


# 1

# 1

# 2

# 2

# 3

# 3

# 4

# 4

# 5

# 5

  Be the first to like this post
Join the conversation
5
There are 5 comments , add yours!
Pandka 8 years, 6 months ago

Próbowaliśmy yerba mate na wykładach z geografii Ameryki Łacińskiej. Prawie poparzyłam sobie usta metalową rurką. Smak, jak dla mnie, miał cos wspólnego z sianem. Rozczarowanie zrekompensowała mi w pełnie degustacja owoców.

8 years, 6 months ago Edited
Veronica 8 years, 7 months ago

kiedys probowalam ale nie pamietam smaku. niektorzy to pija nagminnie.

8 years, 7 months ago Edited
Piotrek 8 years, 7 months ago

Muszę kiedyś spróbować ;)

8 years, 7 months ago Edited
Walter 8 years, 7 months ago

Tea is ok... :-)

8 years, 7 months ago Edited
Finbarr 8 years, 7 months ago

Nice set !

8 years, 7 months ago Edited
Up
Copyright @Photoblog.com