21/05/2018. Złoty Dyplom Lekarza - rozdział 23: Big Pharma stuka do drzwi gabinetu lekarskiego

by Krystyna Knypl May. 21, 2018 504 views

Poprzedni rozdział https://www.photoblog.com/mimax2/2018/05/20/20052018-zloty-dyplom-lekarza-rozdzial-22-medycyna-przyszpitalna/

Rozdział 23: Big Pharma stuka do drzwi gabinetu lekarskiego

Ciekawym aspektem pracy były też wizyty przedstawicielami Big Pharmy, zwanych repami ( skrót od oficjalnej nazwy „reprezentant medyczny”), którzy dopiero co wkroczyli na rynek. Często w latach 90 tych repami byli lekarze, niekoniecznie absolwenci architektury czy rybołówstwa, jak było to w latach późniejszych. Dzięki tożsamości posiadanych dyplomów było utrzymywać sympatyczne koleżeńskie relacje.

# 1 Biblia każdego hipertensjolga [ Maść Tygrysia - laragh ]

# 1 Biblia każdego hipertensjolga [ Maść Tygrysia - laragh ]

W trakcie jednej z rozmów z przedstawicielem medycznym zaproponowałam napisanie Książeczki Nadciśnieniowej. Oferta została zaakceptowana. Już wtedy miałam świadomość autorską, że trzeba sprzedawać licencję na druk określonej liczby egzemplarzy, nie pozbywając się praw autorskich.

# 2 Książeczka Nadciśnieniowa [ Obchody Złotego Dyplomu -ksnad]

# 2 Książeczka Nadciśnieniowa [ Obchody Złotego Dyplomu -ksnad]

Ktoś wydrukował bez mojej zgody książeczkę nadciśnieniową, co przypadkowo to odkryłam. Zaległe honorarium otrzymane od firmy nieświadomej zasad dotyczących praw autorskich było bardzo atrakcyjne i dzięki niemu wybraliśmy się na Sylwestra do Londynu.

# 3 Druga edycja Książeczki Nadciśnieniowej [ Obchody Złotego Dyplomu ksnad2]

# 3 Druga edycja Książeczki Nadciśnieniowej [ Obchody Złotego Dyplomu ksnad2]

Serię edukacyjną zamykała Profilaktyczna Książeczka Kardiologiczna.

Był rok 1995 który mogę uważać za początek mojej obecności na komercyjnym rynku autorskim.

Wizyta prof. Normana Kaplana [ Obchody Złotego Dyplomu Lekarza - kaplan w warszawie]

Wizyta prof. Normana Kaplana [ Obchody Złotego Dyplomu Lekarza - kaplan w warszawie]

Lata 90 te to był „świat zupełnie w innym stylu” na rynku medycznym – można było posłuchać wykładu najwybitniejszego profesora, mieć dostęp do światowej sławy książek, wyjechać na konferencję zagraniczną – zapanował demokratyczny dostęp do wiedzy. W 1993 roku słuchaliśmy wykładu prof. Franza Messerliego podczas konferencji "Serce w nadciśnieniu tętniczym" zorganizowanej na Zamku Królewskim, a w 1996 roku prof. Normana Kaplana podczas konferencji "Diuretyki w nadciśnieniu tętniczym" w Teatrze Polskim.

Z teatrem wiąże się nie tylko słuchanie wykładów znanych profesorów, ale także bardzo niebanalne powody zwyżek ciśnienia krwi.

Pojawiły się także w tym czasie aparaty do całodobowych pomiarów ciśnienia krwi. Jednym z pierwszych pacjentów, któremu taki pomiar zleciłam był muzyk z orkiestry kameralnej jednego z warszawskich teatrów. Ustaliliśmy, że aparat założy w dniu premiery nowej sztuki aby przetestować jakie wartości ciśnienia krwi generuje stres jakim jest premiera. Po wykonaniu badania pacjent wkracza do mojego gabinetu ze słowami

-Pani doktor najgorsze były przerwy!

-Jakie przerwy – pytam zdziwiona – chyba wtedy nie było powodów do stresu.

-No przerwy w partyturze! – odpowiada pacjent. Wtedy orkiestra nie gra, a jak był pompowany mankiet w aparacie to urządzenie burczy i bałem się, że będzie słychać na małej sali naszego teatru, więc zasłaniałem drugą ręką żeby wyciszyć to burczenie.

Następny rozdział https://www.photoblog.com/mimax2/2018/05/21/21052018-zloty-dyplom-lekarza-rozdzial-24-nad-morze-srodziemne/

@mimax2 /Krystyna Knypl, lekarz

Gazeta dla Lekarzy (GdL), redaktor naczelna & wydawca

specjalista chorób wewnętrznych i hipertensjologii

specjalista European Society of Hypertension

https://sites.google.com/site/myjournalismkrystynaknypl/

  Be the first to like this post
Join the conversation
0
Be the first one to comment on this post!
Up
Copyright @Photoblog.com