23/05/2018. Złoty Dyplom Lekarza - rozdział 27: pora na restrukturyzację zawodową

by Krystyna Knypl May. 23, 2018 380 views

Poprzedni rozdział https://www.photoblog.com/mimax2/2018/05/22/22052018-zloty-dyplom-lekarza-rozdzial-26-pierwszy-kongres-miedzynarodowy/

Rozdział 27: Pora na restrukturyzację zawodową

Motto:

"Pracy, w przeciwieństwie do matki, nie musisz mieć jednej – zasada amerykańskich niebieskich kołnierzyków. Za długo byłam białym kołnierzykiem białego fartucha..."

Źródło:

http://krystynaknypl.blogspot.com/2006_08_01_archive.html

Po wielu latach cierpliwego słuchania pacjentów oraz pisania recept, raportów z dyżurów, historii chorób, a także niezbyt porywających artykułów na akademicką modę, coraz bardziej uświadamiałam sobie, potrzebę własnej restrukturyzacji zawodowej.

# 1 New edition kobiety sukcesu [ Mąść Tygrysia ilustracje -mimazestarymnotebookiem]

# 1 New edition kobiety sukcesu [ Mąść Tygrysia ilustracje -mimazestarymnotebookiem]

Na przełomie 1999/2000 roku formalnie pożegnałam się z medycyną akademicką i rozpoczęłam tzw. drugą karierę. Dotychczasowy etap mojej pracy zawodowej zilustrowałam w wierszu Zmierzch południa.

Biorę na przechowanie ludzkie lęki

Smugą cienia podążające za mną,

Nie dające się oswoić ani pomniejszyć.

Zwalczam polimorficzny gen służebności,

Nienaturalnie wybujały i patologiczny

Wyhodowany na zbyt częste okazje.

Zdrowy egoizm skrywam chorobliwie,

Chowam go przed światem ze wstydem,

Niczym łokcie z przetartym ubraniem.

Odczepiam cień na krótką chwilę,

Jedynie w samo południe.

Niczym samotny rewolwerowiec,

Idę pustą drogą wypatrując

Kto skrywa się za zamkniętymi oknami.

Nie możesz chybić!- wołają zza zasłon.

Banalne rady z wyprzedaży idei.

Która potrwa nie dalej niż do jutra.

# 2 Drugi wiersz o pożegnaniu z medycyną akademicką [ Maść Tygrysia ilustracje -arecepta ]

# 2 Drugi wiersz o pożegnaniu z medycyną akademicką [ Maść Tygrysia ilustracje -arecepta ]

Zmiana afiliacji zawodowej z akademickiej na inną lokalizację spostrzeganą przez publiczność środowiskową jako nie-tak-bardzo-prestiżową jest zwykle poważnym przeżyciem dla lekarza, a zapewne dla przedstawicieli innych profesji także. Po czasie okazuje się, że ta zmian przynosi całkiem wymierne korzyści.

Intelektualne i emocjonalne rozstanie z medycyną akademicką zajęło mi jeszcze trochę czasu, a powieść „Maść tygrysia czyli powołanie do medycyny” oraz kilka wierszy były literackimi owocami tego pożegnania.

Trzeba jednak w pewnym okresie pracy zawodowej umieć powiedzieć przeszłości do widzenia . Przekazując autorskie egzemplarze powieści proszę czytelników aby w mojej obecności odczytali głośno wiersz „Na pożegnanie”. Lubię słuchać jak w trakcie czytania zmienia się ich timbre głosu na bardziej refleksyjny. Każdy sam musi wybrać moment kiedy swojej przeszłości powiedzieć owo do widzenia.

Lata 90 te przyniosły wiele nowych, do tych czas niespotykanych przez takich szpitalnych szaraków - którym w końcu byłam! - pojęć, zwyczajów, tematów i możliwości rozwojowych.

Do tej pory kontakt jaki mieliśmy na co dzień z medycyną zagraniczną to były czasopisma anglojęzyczne w bibliotece, słuchaliśmy wykładów w siermiężnych salach pamiętających wiek XIX, jedzenie czegokolwiek w czasie przeznaczonym na wchłanianie wiedzy nie było praktykowane, a nawet źle widziane, naszej stroje były więcej niż skromna, zresztą wszystko przykrywał fartuch lekarski. Trzeba było nauczyć się nowego kodu społecznego. Na rynku księgarskim pojawiły się różne poradniki objaśniające takie egzotyczne dla szarej myszki szpitalne takiej pojęcia jak być kobietą z klasą, jak budować swoją markę… Nieoczekiwanie okazało się, że można posiadać własną markę! Można już było nie pisać wg akademickiego wzoru i nie mówić przedstawiając się publicznie „pracuję w Klinice Chorób Wszelakich u profesora Władysława Wielkosza”. Ten rodzaj przedstawiania się zawsze kojarzył mi się z szyldem, który wisiał w Alejach Jerozolimskich – „Jan Iksiński, uczeń krawca Zaremby”.

Następny rozdział https://www.photoblog.com/mimax2/2018/05/23/23052018-zloty-dyplom-lekarza-rozdzial-28-tytul-specjalisty-european-society-of-hypertension

@mimax2 /Krystyna Knypl, lekarz

Gazeta dla Lekarzy (GdL), redaktor naczelna & wydawca

specjalista chorób wewnętrznych i hipertensjologii

specjalista European Society of Hypertension

https://sites.google.com/site/myjournalismkrystynaknypl/

  Be the first to like this post
Join the conversation
0
Be the first one to comment on this post!
Up
Copyright @Photoblog.com