2/06/2018. Złoty Dyplom Lekarza - rozdział 47:pijawki, strychnina i upuszczanie krwi

by Krystyna Knypl June. 02, 2018 659 views

Poprzedni rozdział https://www.photoblog.com/mimax2/2018/06/01/1062018-zloty-dyplom-lekarza-rozdzial-46-medycyna-zmienna-jest/

Rozdział 47: Pijawki, strychnina i upuszczanie krwi

Medycyna zmienia się na przestrzeni lat – to co wydawało się trwałe odchodzi w niepamięć, a na jego miejsce pojawiają się nowe pojęcia. Niekiedy po latach okazuje się, że gwiazdy długo świecące na firmamencie życia publicznego czy też na mniejszą skalę naszego prywatnego tracą swój blask. To trudne zadanie, któremu jest w stanie sprostać tylko niewielu zachować status gwiazdy olśniewającej swoją postawą i wiedzą przez całą swoją drogę życiową.

# 1 W 16 dzielnicy Paryża [Paryż październik 2017  2017 DSC 03098]

# 1 W 16 dzielnicy Paryża [Paryż październik 2017 2017 DSC 03098]

Do symbolicznych rozważań weźmy trzy metody lecznicze wymienione w tytule rozdziału i znane w czasach mojej młodości – i spójrzmy czy przetrwału próbę czasu.

Upuszczanie krwi broni się – wykonywałam jeden raz w życiu taki zabieg u pacjenta z nadciśnieniem płucnym. Igły do tego zabiegu były dość grube, gdy wkłułam się do żyły krew wytrysnęła pod ciśnieniem prosto do rękawa mojego fartucha lekarskiego.

Komu można przydzielić rolę pijawki – cóż, chyba medycynie współczesnej zamienionej w jeszcze jedną gałąź globalnego biznesu, który wysysa z lekarza coraz więcej krwi. Odczucie to mają wszyscy koledzy niezależnie od kraju i kontynentu na którym prowadzą swoją praktykę lekarską.

A strychnina? Ha! Pozostanie to tajemnicą lekarską , wszak nie wszystko co lekarz dowie się lub ustali w czasie swojej praktyki można podawać do publicznej wiadomości. Z drugiej strony warto przypomnieć, że substancja to interesowała wielu naukowców, w wikipedii znajdujemy ciekawą ilustrację jakie to gwiazdy chemii pracowały nad jej syntezą:

# 2

# 2

Link do ilustracji https://en.wikipedia.org/wiki/Strychnine#/media/File:Strychnine_Star_chemdraw.jpg

W innym miejscu wikipedii czytamy: Struktura związku została ustalona w roku 1946 przez Roberta Robinsona, a syntezę totalną wykonał po raz pierwszy w roku 1954 Robert Woodward (m.in. za te osiągnięcia obaj chemicy otrzymali Nagrody Nobla w dziedzinie chemii).

Strychnina blokuje synapsy hamujące, co w efekcie wzmaga pobudzenie neuronów. Śmierć następuje wskutek uduszenia w następstwie skurczu tonicznego mięśni oddechowych. Swoistą odtrutką stosowaną w zatruciach strychniną są barbiturany.

Strychnina znajduje zastosowanie w chemii organicznej obok brucyny jako chiralna zasada, służąca do rozdziału mieszanin racemicznych kwasów na poszczególne enancjomery. Była także stosowana jako pestycyd, zwłaszcza trucizna na szczury i ptaki.

Jest rzadko stosowana w lecznictwie (dawka 0,25–3 mg) pod postacią azotanu, jako środek pobudzający w zaburzeniach krążenia, oddychania i osłabienia.

W Polsce azotan strychniny zawierał preparat złożony Cardiamid-Coffein (krople doustne), produkowany przez Pabianickie Zakłady Farmaceutyczne Polfa (skład: kofeinobenzoesan sodowy 100 mg/1 ml, niketamid 100 mg/1 ml, azotan strychniny 0,25 mg/1 ml). Wytwórca poinformował w 2008 roku, że produkcja preparatu Cardiamid-Coffein została zakończona. Innym lekiem zawierającym azotan strychniny był preparat witaminowy Asconerin.

Następny rozdział https://www.photoblog.com/mimax2/2018/06/02/2062018-zloty-dyplom-lekarza-rozdzial-48-unformal-cv-as-a-story/

@mimax2 /Krystyna Knypl, lekarz

Gazeta dla Lekarzy (GdL), redaktor naczelna & wydawca

specjalista chorób wewnętrznych i hipertensjologii

specjalista European Society of Hypertension

https://sites.google.com/site/myjournalismkrystynaknypl/

  Be the first to like this post
Join the conversation
0
Be the first one to comment on this post!
Up
Copyright @Photoblog.com