8/02/2019. Zawracanie kijem biegu... rozwoju medycyny

by Krystyna Knypl February. 08, 2019 570 views

Motto:

Wielcy ludzie, choćby byli królami, są tacy jak my: mylą się tak jak wszyscy.

Claude Bernard

Kierunek reformy kształcenia podyplomowego lekarzy zaproponowany przez zespół pod przewodnictwem dr Jarosława Bilińskiego przyprawia wiele osób o ból głowy. Może to oczywiście być spowodowane zwyżką ciśnienia krwi, ale nie wiadomo czy w nadchodzącej przyszłości osoba cierpiąca na nadciśnienie będzie miała szanse na konsultację u specjalisty hipertensjologa.

Nie tylko hipertensjologię próbuje zlikwidować grupa ministerialnych reformatorów. Podobny los czeka wiele innych specjalizacji szczegółowych, wśród nich między innymi znalazła się chirurgia onkologiczna - niezwykle ważna i potrzebna specjalizacja, istniejąca od 2002 roku!

Fakt, że wzrasta liczna chorych na nadciśnienie i nowotwory, najwyraźniej uchodzi uwadze reformatorów. Jakie są argumenty przemawiające za zlikwidowaniem wytypowanych specjalizacji szczegółowych nie wiadomo!

# 1 Obraz "Claude Bernard i jego uczniowie" namalowany przez Leona L'Hermitte

# 1 Obraz "Claude Bernard i jego uczniowie" namalowany przez Leona L'Hermitte

Źródło ilustracji: https://en.wikipedia.org/wiki/Claude_Bernard#/media/File:Claude_Bernard_and_pupils_Wellcome_L0019301.jpg

Kierunek rozwoju medycyny prowadzi do powstawania coraz to nowych specjalizacji i dziś trudno o lekarza, który z jednakową wiedzą i doświadczeniem może poruszać się po problemach kardiologii, endokrynologii czy diabetologii.

# 2 Oto specjalizacje szczegółowe, które zostawiono

# 2 Oto specjalizacje szczegółowe, które zostawiono

W latach 50 tych minionego wieku mieliśmy jedynie Sekcję Kardiologiczną Towarzystwa Internistów Polskich , dziś kardiologia to dużą samodzielna specjalizacja. Jak to dobrze, że kardiologia tak się rozwinęła, choć nie brakowało krytyków wyodrębnienia jej z interny...

# 3 cd pozostawionych specjalizacji szczegółowych

# 3 cd pozostawionych specjalizacji szczegółowych

Poza likwidowaniem Ministerstwo Zdrowia nabiera też rozpędu w kontrolowaniu - opracowano nowe akty prawne, które pozwalają kontrolerom NFZ wpadać bez uprzedzenie do placówek ochrony zdrowia i kontrolować do utraty tchu i utraty zdrowego rozsądku.

Może na początek ekipy kontrolerów zbadają jakie przesłanki merytoryczne przyświecają zespołowi reformatorów próbujących zlikwidować tak ważne i potrzebne specjalizacje szczegółowe!

Z 18 specjalizacji szczegółowych aż 6 dotyczy pediatrii - cieszy fakt, że dzieci będą miały dobry dostęp do specjalistów, ale czy ich rodzice i dziadkowie nie zasługują na równie dobry dostęp do specjalistów zajmujących się leczeniem tak częstych chorób jak nadciśnienie czy operacyjne leczenie nowotworów? Brak dostępu do specjalisty chirurgii onkologicznej może stwarzać poważne zagrożenia pisałam o tym na łamach lekarskiej prasy.

Jak na razie metodologia likwidacji specjalizacji szczegółowych przypomina mi znaną dziecięcą wyliczankę:

Entliczek - pętliczek, czerwony stoliczek

Na kogo wypadnie, na tego bęc!

@mimax2 /Krystyna Knypl, lekarz

Gazeta dla Lekarzy (GdL), redaktor naczelna & wydawca

specjalista chorób wewnętrznych i hipertensjologii

specjalista European Society of Hypertension

https://sites.google.com/site/myjournalismkrystynaknypl/

  Be the first to like this post
Join the conversation
0
Be the first one to comment on this post!
Up
Copyright @Photoblog.com