13/02/2019. "Czuj się powołana!" - powiedział mi...

by Krystyna Knypl February. 13, 2019 479 views

Komitet Obrony Hipertensjologii (KOH), najnowsza społeczna struktura oddolna powstała w związku z chybionym pomysłem zlikwidowania tej specjalizacji lekarskiej. Szczegóły pod linkiem:

https://www.photoblog.com/mimax2/2019/02/08/8072019-zawracanie-kijem-biegu-rozwoju-medycyny/

Trzyliterowe organizacje i inicjatywy społeczne są teraz modne, a w redakcji Gazety dla Lekarzy moda jest teraz hot topic!

# 1 Wersja zmilitaryzowana redaktor naczelnej GdL

# 1 Wersja zmilitaryzowana redaktor naczelnej GdL

Przywdziałam więc mój podręczny strój militarny i ruszam do przekonania reformatorów, decydentów, malkontentów oraz wszystkich bezrefleksyjnie wypowiadających się , że hiperensjologia może być umiejętnością.

Umiejętność diagnozowania wtórnego nadciśnienia?

Umiejętność leczenia nadciśnienia opornego na leczenie? -

Żarty na bok panowie reformatorzy i komentatorzy!

Hipertensjologia to interdyscyplinarna dziedzina medycyny łącząca w sobie znajomość interny, pediatrii, endokrynologii, angiologii, neurologii, diabetologii, okulistyki i wielu innych dziedzin.

Gdy słyszę te komentarze pod adresem hipertensjologii to przypominają mi się lata studenckie na Akademii Medycznej w Warszawie ( jestem absolwentką z 1968 roku) i wykłady na Studium Wojskowym prowadzone przez pewnego pana pułkownika, którego nazywaliśmy Krępulec.

Pan pułkownik na opaskę uciskową mówił krępulec.

Wykłady były dość nudne, więc wszyscy rozmawialiśmy między sobą przyciszonym głosem. Pan pułkownik zaś kontynuował wykład:

Nieprzytomnemu żołnierzowi na polu walki należy w pierwszej kolejności wyciągnąć język z jamy ustnej, a następnie wyjętą z osobistego zestawu sanitarnego agrafką przypiąć język do munduru.

Gdy czytam wypowiedzi o hipertensjologii mam ochotę wykonać komentatorom zabieg Krępulca czyli przypiąć im język do ... białego fartucha.

Apele różnych osób dotkniętych udarami mózgu, które czytamy ostatnio, są smutne i przejmujące. Musimy pamiętać i informować tych którzy nie pamiętają lub nie wiedzą: udar mózgu jest konsekwencją nieleczenia, lekceważenia i nierozumienia nadciśnienia tętniczego oraz innych czynników ryzyka.

@mimax2 /Krystyna Knypl, lekarz

Gazeta dla Lekarzy (GdL), redaktor naczelna & wydawca

specjalista chorób wewnętrznych i hipertensjologii

specjalista European Society of Hypertension

https://sites.google.com/site/myjournalismkrystynaknypl/

Join the conversation
0
Be the first one to comment on this post!
Up
Copyright @Photoblog.com