21/03/2019. Hipertensjologia - daty, fakty, ludzie i żyrafy

by Krystyna Knypl March. 21, 2019 403 views

Współczesna hipertensjologia za matką ma internę, za ojca postęp wiedzy, a za starszą siostrę kardiologię. Matka interna nie każdemu dała szansę zostania kardiologiem, nawet gdy się o nią ubiegał to słyszał w odpowiedzi, że jego znakomite miejsce pracy nie wymaga posiadania specjalizacji z kardiologii. Nie pozostawało nic innego jak słuchać frazy byłem u internisty, który skierował mnie do specjalisty i czekać na lepsze czasy, które po latach nadeszły.

A co ma wspólnego z tym wszystkim żyrafa? Ma i to dużo! Aby krew dotarła do mózgu żyrafy konieczne jest wysokie ciśnienie krwi, wynosi ono u tych zwierząt około 280/180 mmHg.

# 1 Żyrafy w Senegalu ( fot. Kate)

# 1 Żyrafy w Senegalu ( fot. Kate)

Jak piszą autorzy opracowania European Society of Hypertension Past, Present and Future, piękno badań nad nadciśnieniem tętniczym polega na tym, że obejmuje ono prawie całe spektrum interny, a także pozwala lepiej zrozumieć duże obszary neurologii, nefrologii, endokrynologii, diabetologii i innych specjalności. Z tego powodu zarówno badania naukowe, jak i praktykę kliniczną oraz edukację lekarzy należy postrzegać szeroko, zagadnienia bowiem związane z nadciśnieniem nie ograniczają się do odczytania wyniku pomiaru ciśnienia krwi.

Kilka historycznych dat związanych z hipertensjologią

1628 - Wiliam Harvey publikouje Exercitatio Anatomica de Motu Cordis et Sanguinis in Animalibus

1733 - Stephen Hales mierzy po raz pierwszy ciśnienie krwi, u konia

1833 - Richard Bright opisuje związek między chorobą nerek a przerostem mięśnia sercowego

1836 - Scipione Riva – Rocci konstruuje sfigmomanometr

1905 - Nikołaj Korotkow opisuje tony słyszalne nad tętnicą podczas pomiaru ciśnienia krwi

1911 - Eberhardt Frank wprowadza nazwę nadciśnienie samoistne

1928 - Mayo Clinic wprowadza termin nadciśnienie złośliwe

1948 - rozpoczyna się Framingham Heart Study

1950 - odkryto chlorotiazyd

1959 - odkryto hydrochlorotiazyd

1964 - odkryto propranolol

1966 - powstaje International Society of Hypertension

1977 - odkryto kaptopril

1983 - powstaje European Society of Hypertension

1980 - powstaje Sekcja Nadciśnieniowa Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

1987 - powstaje Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego (PTNT)

1997 - PTNT rozpoczyna wydawanie pisma „Nadciśnienie Tętnicze”

2006 - powstała ( 24/03/2006 komunikat PAP) specjalizacja z hipertensjologii

# 2 Logo PTNF

# 2 Logo PTNF

Kilka moich osobistych dat na osi hipertensjologii

1972 - wygłosiłam referat na posiedzeniu Towarzystwa Internistów Polskich o nadciśnieniu tętniczym w przebiegu raka kory nadnerczy przebiegającym z hiperladosteronizmem ( taki przypadek był opisanym szesnastym na świecie)

1982 - rozpoczynam pracę w Poradni dla Chorych z Nadciśnieniem Tętniczym

1992 - udział w badaniu wieloośrodkowym oceniającym zastosowanie Angiopressu ( kaptoprilu) w leczeniu nadciśnienia tętniczego pierwotnego

1992 - udział w badaniu wieloośrodkowym oceniającym pressocard ( labetalol) w leczeniu nadciśnienia tętniczego

1993 - konferencja "Serce w nadciśnieniu tętniczym" na Zamku Królewskim w Warszawie, podczas której wykład wygłasza prof.F.Messerli

1996 - konferencja "Diuretyki w nadciśnieniu tętniczym" w Teatrze Polskim w Warszawie, podczas której wykład wygłasza prof. Norman M.Kaplan

1999 - uczestniczę w kongresie European Society of Hypertension (ESH) w Mediolanie( 11 - 15 czerwiec), podczas kongresu dowiaduję się, że istnieje możliwość aplikowania o tytuł specjalisty ESH

1999 - składam wniosek o przyznanie mi tytułu specjalisty ESH ( 9.9.1999)

2000 - kongres ESH w Goeteborgu (29 maj - 1 czerwiec)

2001 - otrzymuję tytuł specjalisty ESH

2001 - konferencja Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego w Warszawie (PTNT) w dniach 27 -28 kwiecień

2001 - kongres ESH w Mediolanie (15 -19 czerwiec)

2002 - kongres European Society of Hypertension/International Society of Hypertension w Pradze (23-27 czerwiec)

2003 - kongres ESH w Mediolanie ( 13 -17 czerwiec)

2003 - wydaję książkę "Przewodnik po nadciśnieniu tętniczym"

2004 -kongres ISH w Sao Pulo

2004 -kongres ESH w Paryżu ( 13 -17 czerwiec)

2004 - kongresie PTNT w Warszawie (21 -23 październik )

2005 - zostaje wprowadzona specjalizacja z hipertensjologii

2005 - kongres ISH w Cancun

2005 - uczestniczę, jako akredytowany dziennikarz, w kongresie ASH w San Francisco, to moja pierwsza akredytacja w Stanach Zjednoczonych

2006 - zdaję egzamin z hipertensjologii

2006 - uczestniczę w konferencji oraz przeprowadzam wywiad w laureatem Nagrody Nobla w medycynie prof. Louisem Ignarro

2007 - wydaję książkę "Podręcznik hipertensjologii"

https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/HYPERTENSIONAHA.111.177766

# 4 Mediolan

# 4 Mediolan

Ojczyzną współczesnej hipertensjologii są Włochy, a dokładniej rzecz ujmując Mediolan. Tam właśnie powstało w 1983 roku European Society of Hypertension, a inicjatorem powstania tego stowarzyszenia byli profesorowie Alberto Zanchetti oraz Giuseppe Mancia.

Prof. Alberto Zanchetti ukończył medycynę na Uniwersytecie w Parmie. Z tego okresu datują się początki jego pasji do opery. Był on przyjacielem i lekarzem wielu światowej sławy śpiewaków operowych. Pasja ta zaowocowała pięknymi występami podczas uroczystości otwarcia kongresów ESH w Mediolanie słynnych solistów operowych oraz chóru La Scalla.

Jego mistrzami w medycynie było dwóch włoskich wybitnych lekarzy prof. Giuseppe Moruzziego, neurofizjolog z instytutu Fizjologii Człowieka Uniwersytetu Medycznego w Padwie i prof. Cesare Bartorelli z Instytutu Patologii Uniwersytetu Medycznego w Sienie.

W początkach swej kariery medycznej był prof. A. Zanchetti stypendystą Fundacji Rockefellera, był na stażu w Oregon School of Medicine, jednak miastem z którym związał się na stałe był jednak Mediolan, gdzie mieszkał on od 1967 roku w pięknym studio przy Via Caradosso, którego okna wychodziły na bazylikę Santa Maria delle Grazie https://pl.wikipedia.org/wiki/Santa_Maria_delle_Grazie .

We wczesnych latach zajmował się badaniami nad sympatektomią lędźwiową oraz wdrażanymi wówczas lekami blokującymi zwoje autonomiczne jak hexametonium. Dalsze jego badania dotyczyły nadciśnienia białego fartucha, pomiarów dobowych ciśnienia krwi i wielu innych zagadnień.

European Journal of Clinical Investigation umieściło prof. A. Zanchettiego na liście sześciu najbardziej wpływowych włoskich naukowców na świecie.

https://www.auxologico.it/news/prof-alberto-zanchetti-ha-lasciati

Z kolei Carrara jest rodzinnym miastem prof. Giuseppe Mancii, który urodził się w 1940 roku, studia lekarskie ukończył w 1964 roku w Siennie, specjalizację z kardiologii zdobył w 1968, a doktorat w 1970. W latach 1972 – 1974 był stypendystą National Institutes of Health fellow Public Health Service oraz Mayo Clinic ( 1972-75). Od 1986 roku profesor, pracował na Uniwersytecie w Mediolanie.

Zajmujący się zagadnieniami nadciśnienia tętniczego profesorowie odnotowali, że rośnie liczba uczestników na konferencjach International Society of Hypertension (powstało ono w 1966 roku), które odbywały się kolejno w następujących miastach: Göteborg 1979, New Orleans 1980, Mediolan 1981, Mexico City 1982. Zdecydowali więc aby organizować cykliczne konferencje na temat nadciśnienia w Europie, konkretnie w Mediolanie, gdzie obaj pracowali.

# 5 Mediolan 1999

# 5 Mediolan 1999

Poradnia Nadciśnieniowa PSK nr 1 w Warszawie w latach 1968 – 1986 mieściła się przy ul. Nowogrodzkiej 59. W związku z wybudowaniem nowego szpitala przeniesiono na Banacha 1a. w 1986 roku do Polikliniki CSK, która mieściła się w bloku A.

# 6 Wejście do Poradni dla Chorych z Nadciśnieniem Tętniczym przy PSK nr 1 w Warszawie. Wyboista droga dobrze ilustruje koleje losu tej specjalności w naszym kraju...

# 6 Wejście do Poradni dla Chorych z Nadciśnieniem Tętniczym przy PSK nr 1 w Warszawie. Wyboista droga dobrze ilustruje koleje losu tej specjalności w naszym kraju...

Ówczesna Poradnia Nadciśnieniowa miała sporą renomę, przyjmowała pacjentów z całej Polski - dosłownie od Szczecina po Ustrzyki Dolne. Relacje z pacjentami leczącymi się w poradni były przyjazne i malownicze. Przynosili oni wyrazy wdzięczności – od klasycznych czekoladek i kawy, poprzez własnoręcznie złowione ryby od strażnika granicznego na Bugu, po schaby na święta dostarczane przez jednego z pacjentów, rolnika. Często analizowanym dylematem było czy dostarczone schaby były badane przez lekarza weterynarii. Z czasem wypracowaliśmy teorię, że skoro ofiarodawca ma się dobrze, znaczy żywność jest bezpieczna.

Pewnego roku nasz dostawca schabów nie pojawił się w środę przed Wielkanocą ani w czwartek. W Wieki Piątek tez rano go nie było i już myślałam, że pozostanę bez mięsa na święta. Kilka minut po 12: 00 zjawił się pan Jan w drzwiach mojego gabinetu.

-Już myślałam, że w tym roku pani nie przyjedzie – powitałam go.

- A jakże bym ja panią doktór bez schabu na święta zostawił – odpowiedział mój pacjent. Takie to były czasy…

@mimax2 /Krystyna Knypl, lekarz

Gazeta dla Lekarzy (GdL), redaktor naczelna & wydawca

specjalista chorób wewnętrznych i hipertensjologii

specjalista European Society of Hypertension

https://sites.google.com/site/myjournalismkrystynaknypl/

Join the conversation
0
Be the first one to comment on this post!
Up
Copyright @Photoblog.com