8/04/2018. Konferencja w PAP o chorobie Parkinsona

by Krystyna Knypl April. 08, 2019 268 views

Światowy Dzień Choroby Parkinsona jest obchodzony 11 kwietnia, w dniu urodzin Jamesa Parkinsona, który jako pierwszy opisał objawy neurodegeneracyjne występujące w tym schorzeniu.

Choroba Parkinsona przychodzi jak złodziej powiedział podczas konferencji prasowej pan Wojciech Machajek, wiceprezes zarządu Fundacji Parkinsona. Choroba kradnie pacjentom samodzielność we wszystkich codziennych, podstawowych czynnościach - poruszanie się, przygotowywanie posiłków, jedzenie, ubieranie się. Wymagają stałej opieki i pomocy przy większości codziennych czynności.

W Polsce na chorobę Parkinsona choruje około 100 000 osób, jedną z nich była moja matka Halina. Jej zmagania z chorobą Parkinsona to lata siedemdziesiąte minionego wieku, początki obecności lewodopy na naszym rynku.

# 1

# 1

Obecnie lewodopa w tabletkach jest w powszechnym dostępie, a dla osób z zaawansowanymi postaciami choroby także w postaci żelu dojelitowego jest preparat Duodopa. Inne formy leczenia ciężkich postaci to głęboka stymulacja mózgu oraz apomorfina.

Ważne jest także wraz z farmakoterapią także wdrożenie rehabilitacji ruchowej oraz stosowania odpowiedniej diety, bogatokalorycznej i bogatobłonnikowej. Drżenie mięśniowe zabiera spożyte kalorie i pacjenci chorobą Parkinsona często chudną jeżeli nie dostają odpowiednio bogatokalorycznej diety.

Przyczyna choroby Parkinsona nie jest znana, zidentyfikowano do tej pory 18 miejsc w chromosomach, których mutacje są wiązane z rozwojem choroby Parkinsona. Więcej od linkiem

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3253033/

Podczas konferencji zaprezentowani także książkę "Parkinson. Poradnik dla pacjentów i ich bliskich", w której red. Iwona Schymalla rozmawia z pacjentami, ich rodzinami oraz specjalistami zajmującymi się chorobą Parkinsona.

Choroba Parkinsona to wiele trudnych chwil w życiu pacjentów i ich rodzin, czasami zdarzają się też chwile zabawne.... Gdy mój mąż przybył z pierwszą wizytą do domu przyszłych teściów jednym z dań na uroczystym obiedzie przygotowanym przeze mnie z tej okazji był kurczak. Moja matka w owym okresie mogła samodzielnie spożywać posiłki, czasami zdarzały się jednak małe niespodzianki. Gdy wszyscy ze smakiem pałaszowali kurczaka, moja matka teatralnym szeptem oznajmiła:

-Kawałek kurczaka wpadł mi za dekolt, pomóż mi go wydostać...

Zręcznym ruchem przykryłam dekolt serwetką i wyciągnęłam fragment nadmiernie mobilnego dania obiadowego. Przy dalszych daniach kłopotów na szczęście nie było.

@mimax2 /Krystyna Knypl, lekarz

Gazeta dla Lekarzy (GdL), redaktor naczelna & wydawca

hipertensjolog, specjalista European Society of Hypertension

https://sites.google.com/site/myjournalismkrystynaknypl/

  Be the first to like this post
Join the conversation
0
Be the first one to comment on this post!
Up
Copyright @Photoblog.com