10/04/2019. Konferencja prasowa podczas warsztatów kardiologii interwencyjnej WCCI

by Krystyna Knypl April. 10, 2019 213 views

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej podczas podczas WCCI 2019 z udziałem prof. Piotra Ponikowskiego, prezesa PTK, prof. Adama Witkowskiego, prezesa-elekta PTK, współorganizatora WCCI, prof. Wojciecha Wojakowskiego, Prezesa AISN PTK, prof. Dariusza Dudka, prezesa-elekta EAPCI ESC i prof. Roberta Gila, współorganizatora WCCI przedstawiono problemy z którymi zmaga się kardiologia interwencyjna. Jak w wielu innych działach medycyny jest to niedofinansowanie, niedostatki kadrowe oraz niedoskonałości organizacyjne.

#! WCCI- sesja poświęcona trombektomii mechaniczne

#! WCCI- sesja poświęcona trombektomii mechaniczne

Podczas sesji na temat trombektomii mechanicznej przedstawiono najnowsze dane na temat przebiegu programu pilotażowego. Do dziś wykonano 186 zabiegów w 7 ośrodkach zakwalifikowanych do przeprowadzania trombektomii. Choć zabieg pozwala na częściowy powrót do zdrowia w przypadku pacjentów z dużym udarem niedokrwiennym , to pomimo jego wykonania towarzyszy chorobie stosunkowo wysoka śmiertelność - w przedstawionej grupie zmarło 36 osób.

Wcześniejsze doświadczenia to 585 zabiegów trombektomii wykonanych przez neurologów i radiologów interwencyjnych do których dołączają kardiolodzy. Zabieg do tej pory w Polsce najczęściej wykonywali radiolodzy we współpracy z neurologami. Podkreślano, że trombektomia mechaniczna nie zastępuje trombolizy i w przypadkach w których jest ona wskazana to powinna być wykonana.

@mimax2 /Krystyna Knypl, lekarz

Gazeta dla Lekarzy (GdL), redaktor naczelna & wydawca

hipertensjolog, specjalista European Society of Hypertension

https://sites.google.com/site/myjournalismkrystynaknypl/

Join the conversation
0
Be the first one to comment on this post!
Up
Copyright @Photoblog.com