18/05/2019. Nowe standardy postępowania w nadciśnieniu tętniczym

by Krystyna Knypl May. 18, 2019 332 views

Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego ogłosiło wczoraj w Warszawie, podczas XVII Konferencji Dydaktycznej Czasopisma Arterial Hypertension / Nadciśnienie Tętnicze nowe standardy postępowania w nadciśnieniu tętniczym.

# 1

# 1

Bardzo cenny, potrzebny dokument dla lekarzy wszystkich specjalności oraz dla pacjentów.

Szczegółowe omówienie nowych wytycznych będzie przedstawione w nr 6/2019 Gazety dla Lekarzy, a już dziś składam wszystkim autorom tego dokumenty serdeczne gratulacje oraz wyrazy uznania.

# 2

# 2

Środowisko hipertensjologów, a zapewne także ich pacjentów, cieszy decyzja Ministra Zdrowia, który odstąpił od realizowania pomysłu wysuniętego przez zespół reformatorów likwidowania tej specjalizacji.

Dane z ostatnich 20 lat wskazują, że częstość występowania nadciśnienia tętniczego w Polsce stale wzrasta. Według badania epidemiologicznego NATPOL 2011 rozpowszechnienie nadciśnienia tętniczego wśród osób w wieku 18 -79 lat w ciągu ostatnich 10 lat wzrosło z 30% do 32%, co stanowi 9, 5 mln mieszkańców. Z kolei badanie POLSENIOR wykazało, że mamy w naszym kraju ponad milion osób w wieku powyżej 80 lat, które chorują na nadciśnienie tętnicze. Tak więc łączna liczba pacjentów z nadciśnieniem w Polsce to 10,5 mln osób. Podobne dane przedstawione są w badaniu WOBASZ, w którym stwierdzono u 42,7% pacjentów podwyższone ciśnienie krwi podczas wizyty w gabinecie lekarskim.

@mimax2 /Krystyna Knypl

  Be the first to like this post
Join the conversation
0
Be the first one to comment on this post!
Up
Copyright @Photoblog.com