10/06/2019. Konferencja prasowa o programach lekowych w stwardnieniu rozsianym (SM)

by Krystyna Knypl June. 11, 2019 205 views

Stwardnienie rozsiane ( łac. sclerosis multiplex SM) jest jednym z częstszych schorzeń autoimmunologicznych centralnego układu nerwowego. W następstwie uszkodzenia osłony włókien nerwowych (mieliny) dochodzi do zaburzeń neurologicznych, których obraz kliniczny może być bardzo zróżnicowany.

# 1 Podczas konferencji prasowej

# 1 Podczas konferencji prasowej

Szacuje się, że na całym świecie choruje około 2,5 mln osób, w Europie około 700 000, a w Polsce około 45 000. SM może przebiegać z różnymi objawami klinicznymi jako postać rzutowo-remisyjna, wtórnie postępująca, pierwotnie postępująca lub łagodna.

Z nowoczesnych, refundowanych terapii korzysta jedynie 25% chorych z SM. Ograniczona jest możliwość stosowania nowoczesnych leków II rzutu do 5 lat.

Liczba schorzeń neurologicznych wzrasta, a finansowanie ich przez NFZ jest niewystarczające. Wcześnie rozpoczęte leczenie pozwala pacjentom na prowadzenie normalnego trybu życia, pracę. Niestety do leczenia nowoczesnymi lekami w ramach programów lekowych są kolejki. Obecnie w kolejkach oczekuje około 700 osób z SM. Średni czas oczekiwania na przyjęcie pacjenta do programu lekowego wynosi 12 miesięcy, a bywa, że nawet 2 lata!

W raporcie "Społeczno - ekonomiczne skutki stwardnienia rozsianego (SM) w Polsce postuluje się przyjęcie długotrwałej strategii diagnostyki, leczenia i rehabilitacji pacjentów z SM, stworzenie krajowego rejestru pacjentów, lepsze finansowanie diagnostyki i monitorowanie skuteczności leczenia, w prowadzenie kompleksowej opieki ambulatoryjnej nad chorymi z SM, utworzenie programu prewencji rentowej oraz opracowanie mapy potrzeb zdrowotnych.

Źródło: materiały prasowe

Join the conversation
0
Be the first one to comment on this post!
Up
Copyright @Photoblog.com