15/08/2019. Wspominając lunch w Le Grand Colbert, Paris

by Krystyna Knypl August. 15, 2019 503 views

Bywa, że zdjęcia oglądane po jakimś czasie mają swoje drugie interesujące życie - tak jest z zdjęciami z wizyty w restauracji Le Grand Colbert.

Jeden z wątków mojego ulubionego filmu Lepiej późno niż później , w którym główne role graja Diane Keaton i Jack Nicholson, ma miejsce w tej restauracji. Położona jest ona w 2 rr Paryża, przy ulicy Vivienne 2.

Plan architektoniczny budynku stworzył  Louis le Vau ( 1612 -1670) żyjący za czasów  Ludwika XIV. Był on między innymi twórcą architektury Hotelu Lambert. Pierwotnie budynek należał do  Guillaume Bautru, hrabiego Serranta.

W 1652 roku budynek kupił Jean-Baptiste Colbert, słynny ministrowi Ludwika XIV. W dalszych latach budynek był zniszczony, a następnie odbudowany i otwarto w nim Galerię Colbert w 1828 roku.

Dwór został następnie zniszczony, aby ustąpić miejsca obecnemu budynkowi i otwarciu Galerii Colbert w 1828 r., która miała konkurować z położoną nieopodal Galerią Vivienne. W 1900 roku zamknięto galerie i otworzono restaurację. W 1985 roku odnowiono wnętrze restauracji – zachowały się zabytkowa posadzka oraz fasada budynku.

# 1

# 1

Fasadę możemy oglądać zarówno z zewnątrz jak i na obrazach wewnątrz restauracji. Pto jeden z nich, fotografuje sekretarz redakcji GdL - widoczny w górnej części fotografii.

# 2 Wnętrze Le Grand Colbert

# 2 Wnętrze Le Grand Colbert

Wewnątrz ciekawie zdobione szyby

# 3 Popiersie Jean-Baptiste Colbert

# 3 Popiersie Jean-Baptiste Colbert

Jean-Baptiste Colbert spogląda na gości...

# 4 Wnętrze Le Grand Colbert

# 4 Wnętrze Le Grand Colbert

Zabytkowa jest również posadzka.

@mimax2 / Krystyna Knypl

Join the conversation
0
Be the first one to comment on this post!
Up
Copyright @Photoblog.com