16/10/2019. Szczepić się! Jak to łatwo powiedzieć - sezon drugi.

by Krystyna Knypl October. 16, 2019 790 views

Poprzedni artykuł o szczepieniach

Następny artykuł o szczepieniach

WSTĘP

Tytuł dzisiejszego postu nawiązuje do dwóch innych tekstów. Pierwszy to piosenka Piotra Szczepanika Kochać jak to łatwo powiedzieć, a drugi to mój artykuł z 2017 roku Szczepić się! jak to łatwo powiedzieć. w którym opisuję pomysł szczepienia ludzi na stacji metra w Meksyku - bezmyślny i niekompetentny marketing szczepionek przeciw grypie szukał metod zwiększenia wyszczepialności.

Pomysł ten w zmutowanej formie szczepienia wszystkich, wszędzie, przez dowolnych, ad hoc angażowanych wykonawców zabiegu szczepienia, niczym widmo komunizmu krąży nad Europą. Jest tak samo szkodliwy jak komunizm! Wykonywanie szczepień ma bardzo precyzyjne wskazania medyczne i szczegółowe przepis prawne. Podstawowe w tej sprawie dokumenty to charakterystyki produktów leczniczych (CHPL) oraz aktualizowane programy szczepień ochronnych publikowane przez Ministerstwo Zdrowia w postaci rozporządzeń.

# 1 Jestem lekarzem od 29 lutego 1968 roku. Prawdziwą epidemię grypy widziałam na własne lekarskie oczy i pracowałam przy zwalczaniu epidemii.

# 1 Jestem lekarzem od 29 lutego 1968 roku. Prawdziwą epidemię grypy widziałam na własne lekarskie oczy i pracowałam przy zwalczaniu epidemii.

Piotr Szczepanik śpiewa :


Kochać jak to łatwo powiedzieć
Kochać to nie pytać o nic
Bo miłość jest niewiadomą,
Lecz chcę wiedzieć czy wiary starczy mi.

Gdy zastąpimy w tekście kilka słów, to możemy zaśpiewać:


Szczepić - jak to łatwo powiedzieć
Szczepić - to nie pytać o nic
Bo zdrowie jest niewiadomą
Lecz chcę wiedzieć czy wiary starczy mi....

KONFLIKT INTERESÓW

Dobrym zwyczajem w dyskusjach na tematy wrażliwe jest podanie tzw. konfliktu interesów ( ang. disclosure) czyli informacji o tym czy dana osoba otrzymuje honoraria od firm farmaceutycznych / szczepionkowych. W Polsce wiele osób ma z tym problem, osobiście nie sprawia mi to żadnej trudności, co więcej przedstawiam rozszerzoną wersję mojego disclosure :


# nie otrzymuję honorariów od firm farmaceutycznych / szczepionkowych ani też nie otrzymuję honorariów od środowisk antyszczepionkowych.

# wszystkie osoby w mojej rodzinie, które miały ustalone wskazania zostały zaszczepione wg rozszerzonego programu zapobiegania chorobom zakaźnym ; wskazania do zaszczepienia zawsze są ustalane przez lekarzy, z uwagi na skomplikowane okoliczności zdrowotne jednego z członków rodziny zakres szczepień był ustalony podczas konsultacji z wybitnym profesorem francuskim, zalecił on dodatkowo szczepienie przeciw grypie - zalecenie to jest realizowane

# szczepienia zawsze są wykonywane w gabinetach lekarskich zajmujących się wykonywaniem szczepień.

# wszystkie osoby zobowiązane są do prowadzenia (i tak czynią) higienicznego trybu życia: właściwej diety, niepalenia papierosów i nieprzebywania w atmosferze dymu tytoniowego, aktywności fizycznej, częstego mycia rąk, przestrzegania higieny snu oraz etykiety kaszlu. Przestrzeganie tych zaleceń przez wszystkich jest bardzo ważne, w szczególności przez osoby starsze, u których z uwagi na immunosenescencję czyli starzenie się układu immunologicznego, odpowiedź na szczepienie jest słabsza niż u dzieci i młodych dorosłych.

Temat etykiety kaszlu jest w naszym kraju prawie nieobecny w publikacjach prasowych. W 2010 roku pisałam na ten temat na łamach jednego z czasopism:

Bardzo ważne jest w okresie jesienno-zimowym przestrzeganie ogólnych zasad ostrożności oraz, tzw. etykiety kaszlu, niestety u nas prawie nieznanej. Konieczne jest częste mycie rąk oraz zakrywanie ust chusteczką higieniczną podczas kichania lub kaszlu. Po oczyszczeniu nosa lub kichnięciu zużytą chusteczkę należy wyrzucić do kosza. Nie można jej używać ponownie.

Kropelki wydobywające się z jamy ustnej podczas kaszlu lub kichnięcia potrafią „frunąć” na odległość nawet 5 metrów. Dlatego, jeżeli nie mamy pod ręką chusteczki, należy kichnąć lub kaszlnąć w stronę swego ramienia, tak aby kropelki wydostające się z jamy ustnej wsiąknęły w nasz rękaw, a nie wylądowały na twarzy osób znajdujących się w pobliżu. Należy też unikać dotykania twarzy, oczu oraz ust.

http://www.listdopani.pl/archiwum/rocznik-2010/112-numer-10-188-2010/176-czy-grypa-zaatakuje-nas-jesienia

Etykieta kaszlu jest też wyczerpująco omówiony w polonijnym piśmie Dziennika związkowy - warto kliknąć na link

http://dziennikzwiazkowy.com/etykieta/etykieta-w-sezonie-grypowym/

JAK PROMOWAĆ SZCZEPIENIA ?

Szczepienia wymagają starannie przemyślanej promocji, jednak konieczne jest nowe otwarcie w tej kwestii oparte na rzetelnej wiedzy oraz szacunku dla wszystkich uczestników dyskusji. Nie dozwolone jest aby w publicznej dyskusji wyśmiewano ludzkie niepokoje i wątpliwości.


Promocja szczepień powinna być prowadzona w zupełnie innym stylu niż jest to czynione dotychczas, innym językiem. Konieczne jest delegowanie do tej pracy osób wiarygodnych, kompetentnych, podających rzetelne i rzeczowe informacje.

W dyskusji nad szczepieniami nie podoba mi się brak szacunku dla osób mających wątpliwości, traktowanie ich z góry i wyzywanie od antyszczepionkowców, straszenie. Postawa agresywna wobec osób mających wątpliwości moim zdaniem jest jedną z głównych przyczyn rozwoju ruchów antyszczepionkowych. Cudze wątpliwości wymagają szacunku i wyjaśnień, a nie agresji i dyskredytacji.

Jestem zdecydowaną przeciwniczką szczepień we wszystkich miejscach niebędących gabinetem lekarskim, szczepień w świetle kamer telewizyjnych. Zwolenników tej niewłaściwej mody chętnie bym zapytała czy dali by zbadać się per rectum lub ginekologicznie w świetle kamer - wszak możliwość wykrycia nowotworów przewodu pokarmowego oraz dróg rodnych jest też bardzo ważna.

Osobom propagującym szczepienia poprzez wzbudzanie strachu powinno się powiedzieć to my już pani / panu dziękujemy.

Ważnym elementem promocji powinny być zebrane w jednym, wiarygodnym miejscu informacji o szczepieniach. Przejrzałam wiele stron internetowych na ten temat i z najlepszą uważam stronę izraelskiego ministerstwa zdrowia na której podane są niezbędne dane. Szczepienia w Izraelu nie są obowiązkowe, wszystkie są refundowane przez państwo, istnieje ubezpieczenie dla osób u których wystąpiły działania niepożądane po szczepieniu. Ciekawie przedstawia się kalendarz szczepień w Kanadzie. Otóż są tam pewne różnice w kalendarzu pomiędzy poszczególnymi prowincjami odnośnie czasu wykonywania szczepień oraz liczby dawek poszczególnychszczepionek.

KONIECZNE PODAWANIE RZETELNYCH DANYCH

Bajki z mchu i paproci o tym, że zabrakło trumien dla śmiertelnych ofiar epidemii grypy Hongkong w 1968 roku, opowiadane przy okazji "promowania" szczepień przeciw grypie powinny raz na zawsze zniknąć z przestrzeni publicznej.

Sytuacja taka miała miejsce w 1918 roku podczas epidemii grypy Hiszpanki. Pisze o tym Jan Wnęk w artykule "Pandemia grypy hiszpanki (1918-1919) w świetle polskiej prasy" opublikowanym na łamach Archiwum Historii i Filozofii Medycyny 2014, 77, 16 -23 . W artykule są podane pozycje piśmiennictwa z 1918 roku opisujące tę dramatyczną sytuację.

# 2

# 2

W 1918 roku zmarło na świecie 21 mln osób, a w 1968 roku z powodu grypy w Polsce zmarło 1316 osób.

http://www.czytelniamedyczna.pl/534,szczepienia-przeciwko-grypie-w-praktyce-lekarza-rodzinnego.html

RELACJA LEKARZA PRACUJĄCEGO PRZY EPIDEMII GRYPY 1968

Tym się różnię od wszystkich osób opowiadających o epidemii grypy w 1968 roku, że pracowałam jako lekarz na pierwszej linii frontu walki - byłam wówczas na stażu podyplomowym w PSK nr 1 przy ul. Lindleya w Warszawie. Wszyscy stażyści zostali oddelegowani do pracy w poradniach rejonowych, ja wybrałam moją ówczesną poradnię przy ul. Niemcewicza.

Jak wyglądała epidemia widziana oczami lekarza pracującego bezpośrednio przy zwalczaniu jej skutków?

Gdy otrzymałam wezwanie do 4 osobowej rodziny to 3 osoby miały 41 stopni gorączki i nie były w stanie otworzyć drzwi lekarzowi, a osoba która miał 40 stopni gorączki, słaniając się na nogach z trudem dochodziła do drzwi aby wpuścić mnie do mieszkania. Szczęśliwie żaden z moich leczonych wówczas pacjentów nie zmarł.

Osobiście na grypę w 1968 roku nie zachorowałam, co traktuję jako przesłankę o dobrej kondycji mojej odporności. Linki

https://www.swietarodzina.com.pl/wp-content/uploads/2017/09/Dlaczego-VaxigripTetra.pdf

p.s Odrębnym tematem jest szczepienie kobiet w ciąży

https://www.aafp.org/news/health-of-the-public/20170630acipjunemtg.html

@mimax2 /Krystyna Knypl, lekarz

Gazeta dla Lekarzy (GdL), redaktor naczelna & wydawca

specjalista chorób wewnętrznych i hipertensjologii

specjalista European Society of Hypertension

https://sites.google.com/site/myjournalismkrystynaknypl/
  Be the first to like this post
Join the conversation
0
Be the first one to comment on this post!
Up
Copyright @Photoblog.com