17/10/2019. Konferencja prasowa o szczepieniu przeciwko rotawirusom

by Krystyna Knypl October. 17, 2019 279 views

Poprzedni artykuł o szczepieniach

WSTĘP

Rotawirusy są najczęstszą przyczyną biegunek u dzieci. Wyróżnia się pięć głównych grup tego wirusa: A, B, C, D, oraz E, z czego trzy (A, B i C) są zakaźne dla ludzi. Rotawirusy zostały odkryte przez Ruth Bishop w 1973 roku, w śluzówce przewodu pokarmowego osoby chorej na biegunkę.

Wirus A jest najbardziej powszechny i powoduje 90% biegunek u ludzi. Rotawirusy przenoszą się drogą pokarmową, niszczą enterocyty wyściełające jelito cienkie powodując wirusowe zakażenie przewodu pokarmowego. Źródłem zakażenia mogą być brudne ręce, produkty pokarmowe nie poddane obróbce cieplnej ( sałatki, owoce, przystawki). Przebycie zakażenia powoduje powstanie swoistych przeciwciał IgA w błnie śluzowej jelita.

W Polsce mamy około 500 tysięcy / rok przypadków biegunek powodowanych przez rotawirusy - powiedział podczas konferencji prasowej w swoim wystąpieniu on line dr Paweł Grzesiowski, pediatra. Z tego około 10% przypadków wymaga hospitalizacji z powodu odwodnienia, niewydolności nerek lub zaburzeń w odżywianiu. Przebycie biegunki rotawirusowej może powodować opóźnienie rozwoju dziecka.

# 1 Konferencja odbyła się w Centrum Prasowym PAP

# 1 Konferencja odbyła się w Centrum Prasowym PAP

NAJNOWSZE DANE O ROTAWIRUSACH

Przed kilkoma dniami L.C. Harrison i wsp. opublikowali artykuł zatytułowany Does rotavirus turn on type 1 diabetes? w którym przedstawiono hipotezę, że infekcja rotawirusami uszkadza komórki beta trzustki i może przyczyniać się do rozwoju cukrzycy typy 1 u dziecka. W Australii po wprowadzeniu szczepień przeciwko rotawirusom zaobserwowano 15% spadek zachorowań na cukrzycę typu 1 wśród dzieci w wieku 0 -4 lat.

PRZEBIEG KONFERENCJI PRASOWEJ

W związku z powyższym dr Paweł Grzesiowski jest zdania, że szczepienie przeciwko rotawirusom powinno być wpisane na listę szczepień obowiązkowych.

Główny Inspektor Sanitarny dr hab. med. Jarosław Pinkas skupił się w swoim wystąpienia na zapowiedzi zwalczania ruchów antyszczepionkowych - "gdzie nie ma wiedzy są złe intencje" - powiedział. Podkreślił rolę wszystkich zawodów medycznych w propagowaniu szczepień. "Szczepimy się nie tylko dla siebie, ale także dla innych, szczepienie się jest naszym obywatelskim obowiązkiem"

Przedstawicielka NFZ, zastępca dyrektora Biura Profilaktyki Zdrowotnej. Marta Pawłowska, podała dane statystyczne o zachorowaniach na infekcje rotawirusowe: w 2018 roku hospitalizowano z powodu tych infekcji 19 500 dzieci, w grupie tej 66% to były dzieci do 3 roku życia, a 91% do 9 roku życia. Koszt leczenia wyniósł w 2018 roku 47,5 mln zł.

Prof. Teresa Jackowska, konsultant krajowy ds pediatrii, zwróciła uwagę na fakt, że na infekcje rotawirusowe chorują także rodzice dzieci. Niedobór łóżek szpitalnych powoduje, że na jednej sali muszą leżeć dzieci z infekcją rotawirusową, norowirusową ( wirus grypy żołądkowej) oraz salmonellą - co stwarza zagrożenie zakażeniami mieszanymi. Poinformowała, że jest bardzo niska wyszczepialność dzieci przeciwko grypie - wg niej jest to mniej niż 1% dzieci szczepionych. W Warszawie spodziewane jest finansowanie szczepień przez Urząd Miasta. najlepszym źródłem informacji o infekcjach rotawirusowych jest strona EUROROTANET. Polska niestety nie należy do tej sieci. Podająć szczepionkę przeciwko rotawirusom należy pamiętać, że istnieje ryzyko wgłobienia jelita, więcej pod linkeim

https://www.mp.pl/szczepienia/przeglad/rotawirusy/143400,ryzyko-wglobienia-jelita-po-szczepieniu-przeciwko-rotawirusom

W konferencji wzięła także udział matka dziecka z porażeniem mózgowym dziecięcym i ciężką lekooporną padaczką, które z uwagi na stan zdrowia ma trudności z realizowaniem szczepień, z kolei konieczność bywania w placówkach medycznych naraża je na infekcje rotawirusowe. W kalendarzu szczepień na rok 2002 nie ma szczepienia przeciwko rotawirusom. Zdaniem występujących na konferencji lekarzy takie szczepienie powinno wejść do kalendarza szczepień obowiązkowych.

@mimax2 /Krystyna Knypl, lekarz

Gazeta dla Lekarzy (GdL), redaktor naczelna & wydawca

specjalista chorób wewnętrznych i hipertensjologii

specjalista European Society of Hypertension

https://sites.google.com/site/myjournalismkrystynaknypl/

  Be the first to like this post
Join the conversation
0
Be the first one to comment on this post!
Up
Copyright @Photoblog.com