14/12/2019. Co nas czeka? Siedem przepowiedni

by Krystyna Knypl December. 14, 2019 263 views

Surfując po stronach World Economic Forum naptkałam tekst

https://www.weforum.org/agenda/2017/05/bill-gates-is-pretty-good-at-predicting-the-future-this-is-what-he-thinks-will-happen-next1

Ciało nasze może być w teraźniejszość, ale mózgu podąża ku przyszłości mówi Bill Gates.

Oto 7 głównych zagrożenia dla świata wg Billa Gates'a:

1.BIOTERRORYZM

Bioterroryzm może zniszczyć 33 miliony ludzi w mniej niż rok.

W lutym Bill Gates zauważył na konferencji w Monachium w Niemczech, że jednym z największych zagrożeń dla zdrowia na świecie są patogeny przenosząće się drogą powietrzną, które są stosowane przez bioterrorystów. Może to być syntetyczny wirus ospy lub super-flu, który jest znacznie bardziej śmiercionośny niż normalne szczepy.

Epidemiolodzy "mówią, że istnieje uzasadnione prawdopodobieństwo, że świat doświadczy takiej epidemii w ciągu najbliższych 10-15 lat" - powiedział Bill Gates. W ciągu zaledwie jednego roku taki patogen może spowodować zgony 33 miliony ludzi - z tego powodu Gates i jego fundacja uczynili powszechne szczepienia jednym z najważniejszych priorytetów na całym świecie.

# 1 Wasz srawozdawca prasowy jeszcze nie w Davos, ale w Dallas swego czasu na kongresie American Heart Associtiation. Powstrzmać rozpędzone szaleńśtwo...

# 1 Wasz srawozdawca prasowy jeszcze nie w Davos, ale w Dallas swego czasu na kongresie American Heart Associtiation. Powstrzmać rozpędzone szaleńśtwo...

2. SAMOWYSTARCZALNOŚĆ ŻYWNOŚCIOWA AFRYKI

Jeśli chodzi o żywność, Afryka stanie się całkowicie samowystarczalna.

W swoim dorocznym liście Gatesa z 2015 r., Gates przewidział, że do 2030 r. afrykański przemysł rolniczy zwiększy wydajność o 50%, czyniąc cały kontynent samowystarczalnym.

Obecnie kontynent importuje co roku żywność o wartości około 50 miliardów dolarów, pomimo faktu, że 70% mieszkańców Afryki Subsaharyjskiej to rolnicy.

"Jednak w ciągu najbliższych 15 lat innowacje w rolnictwie wymażą te brutalne ironie" - napisał Gates. "Świat wypracował już lepsze nawozy i uprawy, które są bardziej wydajne, pożywne, odporne na suszę i choroby; dzięki dostępowi do tych i innych istniejących technologii afrykańscy rolnicy mogliby teoretycznie podwoić swoje zbiory".

3. BANKOWOŚĆ MOBILNA PRZYSZŁOŚCIĄ AFRYKI

Bankowość mobilna pomoże biednym zmienić ich życie. W krajach afrykańskich, gdzie gotówka jest trudna do zdobycia, ludzie często stają przed trudnym wyborem płacenia za opiekę zdrowotną, żywność, edukację lub naprawy - wszystkie cztery opcje nie zawsze są możliwe.

Gates twierdzi, że wynika to ze słabej infrastruktury bankowej. Usługi finansowe, takie jak M-PESA, zapewniają dostęp do cyfrowych kont bankowych w krajach takich jak Kenia i Uganda. Osoby, które wcześniej nie miały dostępu do usług bankowych, mogą łatwiej przechowywać pieniądze za pomocą tych kont.

"Do 2030 r. 2 miliardy ludzi, którzy nie mają dziś konta bankowego, będą przechowywać pieniądze i dokonywać płatności za pomocą swoich telefonów" - napisał w swoim liście rocznym na rok 2015. "Do tego czasu dostawcy pieniądza mobilnego będą oferować pełen zakres usług finansowych, od oprocentowanych rachunków oszczędnościowych po kredyty i ubezpieczenia".

4.PRAWIE NIE BĘDZIE BIEDNYCH KRAJÓW DO 2035 roku

W swoim dorocznym liście z 2014 roku Gates śmiało przewidział, że dalszy poziom pomocy zagranicznej może oznaczać, że do 2035 roku prawie nie będzie więcej krajów biednych. (Od tego czasu jego fundacja wyraziła zaniepokojenie budżetem na pomoc zagraniczną administracji Trump, ale uważa, że matematyka powinna się jeszcze sprawdzić.)

W liście, Gates zdefiniował "ubóstwo" tak jak robi to Bank Światowy, który jest budżetem dziennym wynoszącym zaledwie 1,90$. W około 35 krajach są ludzie, którzy pasują do tego profilu.

"Prawie wszystkie kraje będą tym, co teraz nazywamy dochodami średnio-niskimi lub bogatszymi", wyjaśnił Gates. "Kraje będą uczyć się od najbardziej produktywnych sąsiadów i korzystać z innowacji, takich jak nowe szczepionki, lepsze nasiona i rewolucja cyfrowa.

5. CZYSTA ENERGIA

Do 2030 r. świat odkryje przełom w dziedzinie czystej energii, dzięki któremu nasz świat stanie się potężniejszy.

Jedna z bardziej optymistycznych prognoz Gatesa przyszła w 2016 roku, kiedy to zadeklarował, że wiatr, energia słoneczna lub inne odnawialne źródła energii zasilą większość świata w ciągu najbliższych 15 lat.

"Wyzwanie, przed którym stoimy, jest duże, być może większe niż wielu ludziom się wydaje" - napisał w swoim liście rocznym. "Ale taka jest też szansa". Wiele z biednych krajów, które odwiedził, nie miało bieżącej wody ani prądu. W nocy oznaczało to, że nie mogą oni oświetlać ani zasilać swoich domów, utrzymywać otwartych firm czy prowadzić ważnych ośrodków medycznych.

"Jeśli świat znajdzie źródło taniej, czystej energii, zrobi więcej niż tylko powstrzyma zmiany klimatyczne", napisał. "Zmieni to życie milionów najbiedniejszych rodzin".

6. AUTOMATY ZASTĄPIĄ LUDZI NA WIELU STANOWISKACH PRACY

Niezliczone miejsca pracy zostaną utracone w wyniku automatyzacji.

W ciągu najbliższych 20 lat, magazyny i fabryki w całym kraju będą w stanie zastąpić ludzi robotami automatycznymi, mówi Gates. Wynikająca z tego utrata siły roboczej może wynieść tysiące, jeśli nie miliony, w zależności od tego, które branże najbardziej automatyzują pracę.

"Przekraczasz próg zastępowania pewnych działań jednocześnie", powiedział Quartzowi.

Jego wizja przyszłości polega zasadniczo na opodatkowaniu robotów (!!!), które wykonują tę pracę, aby zachować podatek dochodowy, który w przeciwnym razie otrzymałbyś od człowieka.

7.ERADYKACJA POLIO DO 2019 ROKU

Ostatnio w 2016 r. na świecie odnotowano tylko 37 nowych przypadków polio. To mniej niż 400 w późnych latach 80-tych. W sumie na całym świecie pozostaje tylko kilkaset przypadków polio, a Gates ma nadzieję, że choroba ta stanie się drugą chorobą, po ospie, która zniknie na zawsze.

"Światowa społeczność polio finalizuje obecnie szczegółowy plan, który, jak sądzę, powinien pozwolić nam zakończyć eliminowanie polio w ciągu najbliższych sześciu lat", napisał w swoim liście rocznym na 2013 r., dodając, że inicjatywy powinny zwiększyć świadomość szczepień w ogóle.

"Dziedzictwo eradykacji polio będzie żyło dłużej niż tylko zatrzymanie choroby, która raz sparaliżowała ponad 400.000 dzieci każdego roku" - napisał. Więcej o tej inicjatywie http://polioeradication.org/

@mimax2 /Krystyna Knypl, lekarz

Gazeta dla Lekarzy (GdL), redaktor naczelna & wydawca

specjalista chorób wewnętrznych i hipertensjologii

specjalista European Society of Hypertension

https://sites.google.com/site/myjournalismkrystynaknypl/

Join the conversation
0
Be the first one to comment on this post!
Up
Copyright @Photoblog.com