23/12/2019. Kręte drogi historii i rodzaje prawdy

by Krystyna Knypl December. 23, 2019 169 views

W czasach obfitości wszelkiej nie może być tak, że jest tylko JEDNA PRAWDA. Już jakiś czas temu pewien filozof zauważył, że jest moja prawda, twoja prawda i... wiadomo jaka prawda.

Prawda jest szczególnie ważna gdy mówimy o osiągnięciach, sukcesach jakie zdarzyły się w danych krajach, środowiskach, instytucjach. Kto zasługuje na wymienienie na liście twórców sukcesu? W polskim środowisku akademickim jest niedobry zwyczaj wymieniania jedynie osób z nadanym tytułem profesora na takich listach, wszyscy inni którzy nie posiedli tajemnicy zdobywania wspomnianego tytułu nie są godnymi wymienienia. Przykład takiej narracji mamy pod linkiem omawiająćym historię jednej z klinik WUM.

https://nadcisnienie.wum.edu.pl/content/historia-kliniki-0

Lektura tego opisu sugeruje jednoznacznie, że w jednostce tej pracowali wyłacznie profesorowie, ludzie wybitni, którzy zapewnili burzliwy rozwój jednej z specjalizacji szczegółowych. Btw specjalizacji owa ma pod górkę jak rzadko która, ale to inna bajka.

Pięknie różni się od narracji zaprezentowanej w cytowanym linku sposób mówienia o sukcesie zaprezentowany przez prof. Marię Siemionow podczas uroczystości wręczenia jej nagrody Złoty OTTIS. Pani Profesor wygłosiła prawdziwie akademicki wykład o przeszczepie twarzy, a na ostatnim przeźroczu pokazała listę WSZYSTKICH współpracowników, którzy współtworzyli ten sukces. Na przeźroczu którego większość słów byłą napisana czcionką w kolorze czarnym zaznaczyła na niebiesko nazwiska stypendystów z Polski, którzy byli na stażu u Pani Profesor, aby słuchacze mogli szybko odnaleźć nazwiska naszych rodaków. Piękny gest w wykonaniu wspaniałej kobiety!

Wczoraj miałam sympatyczną rozmowę z dr Janiną Białobrzeską - Paluszkiewicz, która podczas jednej z uroczystości miała możliwość odbycia dłuższej rozmowy z Panią Profesor. Podczas rozmowy Janina zapytała co było najtrudniejszym momentem w okresie przygotowań do zabiegu transplantacji twarzy. Odpowiedź prof. Marii Siemionow brzmiała:

najtrudniejsze było wyobrażenie sobie jaka będzie moja reakcja gdy zabieg przeszczepu nie uda się

Rzadko kto ma tak wielki talent, ale także fantastyczną wyobraźnię aby na drodze do sukcesu przemyśleć jak zachowa się na wypadek klęski. To znakomita strategia - przećwiczyć w wyobraźni klęskę dążąc do sukcesu. Brak takich ćwiczeń w wyobraźni powoduje dzięsiątki nieciekawych reakcji - milczenie, wypieranie, przeinaczanie, niedomówienia, które mimo upływu lat nie przemijają.

# 1

# 1

Jednostka nazwana w tekście spod powyższego linku jako "ambulatorium" nie była strukturą Kliniki Nadciśnienia Tętniczego, jej prawidłowa nazwa brzmiała "Poradnia dla Chorych z Nadciśnieniem" i był to hm... non affiliated department. Zapał do afiliowania wszyskich ludzi nasuwa podejrzenie, że osoby go demonstrujące cierpią na przypadłośc zwaną afiliozą ;).

Mimo braku afiliacji Poradnia dla Chorych z Nadciśnieniem Tętniczym początkowo zlokalizowana w Państwowym Szpitalu Klinicznym nr 1 przy ulicy Lindleya 4, (poradnia była przy ulicy Nowogrodzkiej 59), wcielona potem do większej struktury czyli Poliklinik CSK nr 1 przy lucy Banacha 1a, miała swoją renomę - byłą pierwszą tego typu poradnią w Polsce, przyjeżdżali do niej pacjenci z całego kraju - od Szczecina po Ustrzyki Dolne ( dosłownie! ). Opowiadali ciekawie swoje historie choroby niepowtarzalną polszczyzną, oto jej przykłady:

 1. jak się pan czuje? – ja? nie zwracam na to uwagi
 2. zimno mi nawpadało do płuc
 3. czy mam się rozebrać do połowego?
 4. przegrypiłam się
 5. mam ciśnienie na dno okaz
 6. mam udrętwienie prawostronne
 7. boli mnie na przewylot
 8. zaczął mi się moczopęd
 9. na wszelki wypadek serdecznie dziękuję
 10. syn zaakceptował się w przedszkolu
 11. spód było około 110
 12. wdała mi się dezynfekcji bo opad mam 48
 13. miałam lepsze uszanowanie w pracy za komuny
 14. chciałam zrezygnować z tego ciśnienia
 15. tych rubinków miałam więcej niż trzeba ( podwyższona bilirubina)
 16. jeden szum miałam w całym organizmie
 17. jestem obluzowana i patrzę na TV 1
 18. co pani dolega? drętwieje oko
 19. bioeneroteraputa
 20. miałam zrobione ocieplenie klatki schodowej (rtg klp)
 21. witamina B-kompletna
 22. jakby czaszka była za mała o dwa rozmiary
 23. doktór zbadał mi dno oczu pod mikroskopem
 24. mam ciśnienie skokujące
 25. zjadłam pączka, ale zaraz popiłam go ziołami na cukrzycę
 26. doktor zbadał mi serce na słuch
 27. krew lubi mi się nosem rzucać
 28. mam uszy ogłuszone
 29. mam cukier chwiejący
 30. mam nadciśnienie nadgraniczne
 31. denerwuję się bezinteresownie
 32. strachu i pieniędzy to ja w życiu nie miałem
 33. to zaczepne ludzie

Ponieważ obowiązuje nas medycyna oparta na faktach, oto corpus delicti, że Poradnia dla Chorych z Nadciśnieniem Tętniczym był strukturą non affiliated:

# 2 Oto tabliczka Poradni dla Chorych z Nadciśnieniem Tętniczym , która wisiała przed wejściem do pawilonu 11 PSK nr 1 przy ulicy Nowogrodzkiej 59 - książki "Złoty Dyplom Lekarza"

# 2 Oto tabliczka Poradni dla Chorych z Nadciśnieniem Tętniczym , która wisiała przed wejściem do pawilonu 11 PSK nr 1 przy ulicy Nowogrodzkiej 59 - książki "Złoty Dyplom Lekarza"

Brak afiliacji zdarza nawet w najlepszym towarzystwie - skoro są non affiliated members of the House of Lords

https://en.wikipedia.org/wiki/Non-affiliated_members_of_the_House_of_Lords

to może być też non affiliated Hypertension Clinic :)

#3

#3

O czym donosi Wasz Dziennikarz Uczestniczący te odległe czasy pamiętający

@mimax2 /Krystyna Knypl, lekarz

Gazeta dla Lekarzy (GdL), redaktor naczelna & wydawca

specjalista chorób wewnętrznych i hipertensjologii

specjalista European Society of Hypertension

https://sites.google.com/site/myjournalismkrystynaknypl/


  Be the first to like this post
Join the conversation
0
Be the first one to comment on this post!
Up
Copyright @Photoblog.com