26/12/2019. Zaczęło się w Zakopanem (cz.4)

by Krystyna Knypl December. 26, 2019 256 views

Poprzedni odcinek

4.CZAS WOJNY I OKUPACJI NIEMIECKIEJ

Okres 1939 -1945 jak w przypadku wszystkich polskich rodzin naznaczony był cierpieniami, niepewnością co do jutra oraz wędrówkami ludzi. W 1941 Halinka i Józio przenieśli się do Łap, mieszkając początkowo w jeszcze nie w pełni wykończonym domu cioci Frani, który miał przystosowaną do użytku tyko kuchnię i jeden pokój, a pozostałe dwa pokoje nie miały ułożonej podłogi

# 1 Dom cioci Frani

# 1 Dom cioci Frani

Józio na polecenie Arbeitsamtu pracował w Warsztatach Kolejowych w Łapach. W dniu 27 maja 1944 roku miała miejsce wielka łapanka urządzona przez Niemców podczas której aresztowano 1500 mężczyzn w Łapach oraz sąsiednich miejscowościach takich jak Sokoły oraz Tykocin.

Łapanka była odwetem za zabicie I oficera żandarmerii przez ruch oporu, dokonał tego oddział Armii Krajowej.

# 2 LIst z obozu koncentracyjnego

# 2 LIst z obozu koncentracyjnego

Wśród pamiątek rodzinnych zachował się list wysłany z Oraniengurba, liście są słowa pozdrowienia dla dwóch panów Tokarzewskiego i Borowskiego - jeden z nich posiadał piekarnię, a drugi masarnię. Rodzina szybko rozszyfrowała ten fragment jako " jestem głodny, przyślijcie chleb i kiełbasę" i tak też uczyniono.

# 3

# 3

Dokumenty obozowe

Więźniów obozu w Sachcesnhausen wyzwolili 22 kwietnia 1945 roku Amerykanie. Napływające informacje o przejęciu władzy w Polsce przez komunistów skłaniały niektórych wyzwolonych do pozostania na tzw. Zachodzie. Józio też rozważał taką możliwość, ale wiedząc, że miało się urodzić drugie dziecko postanowił wrócić. Drogę z Oranienburga do Łap pokonał pieszo w towarzystwie dwóch innych wyzwolonych. Dokuczało im zmęczenie oraz głód. Gdy podczas marszu znaleźli na łące ślimaka postanowili ugotować go w wodzie z dodatkiem trawy i w ten sposób sporządzili danie zwane w rodzinnych wspomnieniach "rosołem ze ślimaka". Gdy dotarł do Łap ważył około 45 kg, szczęśliwie szybko wracał do sił. Namawiany gorąco przez Halinkę przystąpił do dokończenia studiów czyli zdaniu egzaminu i obrony pracy magisterskiej, stało się to 8 czerwca 1945 roku w Warszawie na wydziale Prawa i Nauk Ekonomiczno - Społecznych Wolnej Wszechnicy Polskiej. Temat pracy magisterskiej brzmiał "Szkoła podwydziałowa w Rawie za czasów Komisji Edukacji Narodowej".

Następny odcinek

@mimax2 /Krystyna Knypl, lekarz

Gazeta dla Lekarzy (GdL), redaktor naczelna & wydawca

specjalista chorób wewnętrznych i hipertensjologii

specjalista European Society of Hypertension

https://sites.google.com/site/myjournalismkrystynaknypl/

Join the conversation
0
Be the first one to comment on this post!
Up
Copyright @Photoblog.com