1/02/2020. Koronawirus 2019-nCoV: dynamika zachorowania

by Krystyna Knypl February. 01, 2020 98 views

Na łamach New England Journal of Medicine ukazało się doniesienie zatytułowane “Transmission of 2019-nCoV Infection from an Asymptomatic Contact in Germany” autorstwa C. Rothe i wsp. w którym przedstawiono następujący przypadek:

# 1 Koronawirus z Wuhan rozprzestzrenienie na świecie stan na 30 stycznia 2020 r

# 1 Koronawirus z Wuhan rozprzestzrenienie na świecie stan na 30 stycznia 2020 r

Źródło ilustracji: https://en.wikipedia.org/wiki/2019%E2%80%9320_Wuhan_coronavirus_outbreak#/media/File:2019-nCoV_Outbreak_World_Map.svg

33-letni, do tej pory zdrowy niemiecki przedsiębiorca zachorował 24 stycznia 2020 r., skarżył się na ból gardła, dreszcze oraz ból głowy. Następnego dnia pojawiła się gorączka 39,1°C, a także kaszel z odkrztuszaniem plwociny. Wieczorem następnego dnia zaczął czuć się lepiej i wrócił do pracy 27 stycznia.

Przed wystąpieniem objawów uczestniczył w spotkaniach z chińskim partnerem biznesowym w swojej firmie pod Monachium w dniach 20 i 21 stycznia. Partner biznesowy, mieszkaniec Szanghaju, odwiedził Niemcy między 19 a 22 stycznia. W czasie pobytu nie miała żadnych objawów infekcji, ale zachorowała podczas lotu powrotnego do Chin, gdzie 26 stycznia potwierdzono badaniem laboratoryjnym infekcję wirusem 2019-nCoV .

W dniu 28 stycznia u trzech następnych pracowników firmy niemieckiej stwierdzono dodatni testu w kierunku wirusa 2019-nCoV. Spośród tych pacjentów tylko jedna osoba miała bezpośredni kontakt z pacjentem z Chin, pozostałe dwie osoby miały kontakt z osobą z która kontaktowała się z chińskim biznesmenem. Wszyscy pacjenci z potwierdzonym zakażeniem 2019-nCoV zostali przyjęci do monachijskiego oddziału chorób zakaźnych w celu monitorowania stanu zdrowia i izolacji. Do tej pory u żadnego z czterech potwierdzonych pacjentów nie wystąpiły objawy ciężkiej choroby. Autorzy zwracają uwagę na fakt iż infekcja może być przenoszona na inne osoby w okresie bezobjawowym pacjenta będącego pierwotnym źródłem zakażenia. Możliwe jest ich zadaniem także długotrwałe wydalenie wirusa w okresie rekonwalescencji. Pacjenci byli hospitalizowani z uwagi na zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Ponieważ możliwości leczenia szpitalnego są ograniczone - w szczególności biorąc pod uwagę jednoczesny szczyt sezonu grypowego na półkuli północnej - konieczne jest przeprowadzenie badań w celu ustalenia, czy tacy pacjenci mogą być leczeni z odpowiednimi wytycznymi i nadzorem poza szpitalem – podkreślają autorzy doniesienia.

Źródło: https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMc2001468?query=featured_coronavirus

AKTUALNE DANE o liczbie zachorowań na całym świecie

@mimax2 /Krystyna Knypl, lekarz

Gazeta dla Lekarzy (GdL), redaktor naczelna & wydawca

specjalista chorób wewnętrznych i hipertensjologii

specjalista European Society of Hypertension

https://sites.google.com/site/myjournalismkrystynaknypl/

  Be the first to like this post
Join the conversation
0
Be the first one to comment on this post!
Up
Copyright @Photoblog.com