19/06/2020. Wirusologiem być i sławie śnić...

by Krystyna Knypl June. 19, 2020 109 views

Przepis na szczepionkę ChAdOx1 nCoV-19:

#bierzemy koronawirusa ChAdOx1 , który powoduje przeziębienie u szympansów,

# oslabiamy go oraz modyfikujemy genetycznie tak aby nie powodował przeziębienia u ludzi oraz żeby nie mógł namnażać się w organizmie człowieka,

# doczepiamy do niego białko kolczaste (

glikoproteinę S) z szalejącego po świecie koronawirusa

# SUKCES! mamy szczepionkę znaną jako ChAdOx1 nCoV-19 lub AZ1222, która ma uratować miliony przed COVID 19 -

O tym przedsięwzięciu czytamy na

https://www.precisionvaccinations.com/vaccines/azd1222-sars-cov-2-vaccine

Gdy podamy szczepionkę organizm zacznie produkować przeciwciała przeciwko białku kolczastemu i wirus nie będzie mógł przyczepić się do powierzchni komórki, wniknąć do jej wnętrza i namnażać się. Szczepionkę testiwało 320 osób, odczuwały objawy uboczne - gorączkę, bóle g łowy oraz bóle ramienia w miejscu wkłucia. W fazie II/III badania klinicznego szczepionka będzie testowana na 10 tysiącach ludzi.

ChAdOx1 nCoV-19 wykonany jest z wirusa (ChAdOx1), który jest osłabioną wersją pospolitego wirusa przeziębienia (adenowirusa) wywołującego infekcje u szympansów, który został genetycznie zmieniony tak, że nie może się replikować u ludzi.

Szczepionkę wyprodukowano w Jenner Institute we współpracy z Oxford Vaccine Group.Prace nad szczepionkę zaczęto 20 stycznia 2020 roku.

Astra Zeneca deklaruje dostarczyć do 400 milionów dawek szczepionki , dostawy rozpoczną się do końca 2020 roku. Całkowita zdolność produkcyjna AZ wynosi obecnie 2 mld dawek.

Szczepionkę od 23 kwietnia 2020 testuje 1090 zdrowych ochotników. Naukowcy zaangażowani w badanie szczepionki to prof. Sarah Gilbert, prof. Andrew Pollard, prof. Teresa Lambe, dr. Sandy Douglas, prof. Catherine Green, oraz prof. Adrian Hill.

# 1 Coś kolczastego

# 1 Coś kolczastego

Kalendarz badań znajdujemy pod linkiem

http://www.ox.ac.uk/news/2020-05-22-oxford-covid-19-vaccine-begin-phase-iiiii-human-trials#

Faza I: zaczęła się w 23 kwietnia, 1090 osób otrzymało szczepionkę

Faza II: weżmie w niej udział 10 260 osób z Wielkiej Brytanii, będą to dzieci w wieku od 5 do 12 lat oraz dwie grupy osób dorosłych 56 -69 lat i ponad 70 lat.

Kiedyś medycyna stała nad przepaścią zacofania i dzieci nie brały udzialu w badaniach klinicznyc, no ale teraz zrobiła dużu krok do przodu...

https://ec.europa.eu/health//sites/health/files/files/paediatrics/docs/paeds_ethics_consultation20060929_en.pdf

Faza III; weźmie w niej udział "duża grupa" osób powyżej 18 roku życia

W Fazie II i III będą dwie grupu - jedna dostanie szczepionkę przeciwko koronawirusowi, druga przeciwko meningokokom A,C,W,Y. Będzie to tzw. aktywna grupa kontrolna, podwójnie zaślepiona - po obu szczepionkach mogą wystąpić bóle głowy, gorączka, oobrzęk ramienia - gdyby uczestnicy dostali w injekcji sól fizjologiczną takich objawów by nie doświadczyli, ergo badacze wiedzieli by kto był szczepiony, a kto jest grupą kontrolna otrzymującą sól.

@mimax2 /Krystyna Knypl, M.D., Ph.D.

Join the conversation
0
Be the first one to comment on this post!
Up
Copyright @Photoblog.com