2/03/2021. Medycyna Oparta na Wspomnieniach - odcinek trzeci

by Krystyna Knypl March. 02, 2021 99 views

Poprzedni odcinek https://www.photoblog.com/mimax2/2021/03/01/1032021-medycyna-oparta-na-wspomnieniach-odcinek-drugi/

Następny odcinek https://www.photoblog.com/mimax2/2021/03/03/3033031-medycyna-oparta-na-wspomnieniach-odcinek-czwarty/

Dyżury w pogotowiu ratunkowym

Warunkiem zaliczenia stażu podyplomowego było odbycie 24 dyżurów w Pogotowiu Ratunkowym. Była to twarda szkoła życia oraz przyśpieszony kurs zdobywania doświadczenia w zawodzie lekarza.

# 1

# 1

Źródło:

https://pl.wikipedia.org/wiki/FSO_Warszawa

Dyżurowałam zwykle w Pogotowiu Ratunkowym przy ulicy Hożej 56, jeden dyżur miałam na Woli. Szczególnie trudnymi momentami pracy były interwencje w miejscach publicznych, wyjazdy na tzw. Dziki Zachód - dzielnicę słynącą z niebezpiecznych zdarzeń. Poważnym wyzwaniem było stwierdzanie zgonów w domu pacjentów. Miałam kilkanaście takich bardzo trudnych wyjazdów, choć bywały też elementy sympatyczne, a nawet wesołe. Podstawowym zabiegiem terapeutycznym świadczonym w tamtych latach był PAP - co nie oznacza Polskiej Agencji Prasowej lecz zastrzyk Pabialgina - Atropina - Papaweryna podawany we wszelkich bólach brzucha, głowy i klatki piersiowej. Na czas dyżuru otrzymywaliśmy ubranie służbowe - fartuch oraz płaszcz, a w czasie zimy kożuch od zewnątrz powleczony materiałem brezentopodobnym. Były wygodne i dobrze chroniły przed zimnem. Na stacji przy ulicy Hożej 56 był bufet, jedyny punkt w mieście, gdzie przez całą dobę można było kupić gorącą herbatę, kanapkę czy jakieś proste danie takie jak jajecznica czy bigos.

Wyjazdy były też szybką lekcją do poznawania geografii miasta. Pewnego razu otrzymałam zlecenie wyjazdu na Dziki Zachód, a na karcie zlecenia była napisana nazwa ulicy Łucka - pomyślałam sobie pewnie chodzi o ulicę Łódzką, a dyspozytor pomylił się.

# 3

# 3

Gdy dojechałam na miejsce okazało się, że ulica Łucka istnieje i nazwa jej pochodzi od miasta Łuck, a nie od Łodzi.

Niegdy nie przypuszczałam, że po latach karetka pogotowia będzie symbolem sympatycznej piosenki Jedzie karetka, jedzie, którą lubimy słuchać z moją wnuczką Helcią. W czasach mojego staży podyplomowego jeździło się dwoma rodzajami karetek - Warszawą oraz Nysą, bezpieczniejsza i wygodniejsza była karetka Warszawa, natomiast Nysa była wysoka, niewygodna i wywrotna. Pamietam wyjazd do jakiegoś pilnego pacjenta kardiologicznego, któego wiozłam z Pragi na Lindleya na sygnale, karetka chybotała się na boki, a na domiar tego nosze z pacjentem zsuwały się z szyn, jakoś dojechaliśmy do szpitala PSK nr 1 na Lindleya 4.

# 4 Podjazd dla karetek pogotowia ratunkowego PSK nr 1 ul.Lindleya

# 4 Podjazd dla karetek pogotowia ratunkowego PSK nr 1 ul.Lindleya

Trudność w dostępie do wyjazdów zagranicznych opisuję w poście Kariera kontrolowana

https://www.photoblog.com/mimax2/2020/08/26/26082020-kariera-kontrolowana/

oraz Droga do kariery bywa długa

https://www.photoblog.com/mimax2/2020/08/23/23082020-droga-do-kariery-bywa-dluga/

@mimax2 / Krystyna Knypl

Join the conversation
0
Be the first one to comment on this post!
Up
Copyright @Photoblog.com