30/03/2021. Wspominając prof. Zdzisława Łapińskiego, wybitnego chirurga

by Krystyna Knypl March. 30, 2021 665 views

Dlaczego zdecydowałam się na ubieganie się o staż w Państwowym Szpitalu Klinicznym nr 1 Akademii Medycznej w Warszawie?

Zachętą była złożona publicznie deklaracja przez prof. Zdzisława Łapińskiego podczas ogłaszania w Klubie Medyka wyników konkursu na wzorowego studenta do ubiegania się o staż podyplomowy w Akademii Medycznej. Byłam laureatką tego konkursu.

# 1 Prof. Zdzisław Łapiński , rys. Katarzyna Kowalska

# 1 Prof. Zdzisław Łapiński , rys. Katarzyna Kowalska

Uroczystość odbyła się 6 grudnia 1967 roku w Domu Medyka, który przedstawia poniżej fotografia z tamtych lat.

Nagrodą była książka "Od marzenia do odkrycia naukowego. Jak być naukowcem" Hansa Seyle, wydana w 1967 roku, bestseller owych czasów. Trudno o bardziej inspirującą i zarazem prowokującą książkę dla osoby rozpoczynającej karierę lekarską!

Autor dzieła wprowadził do medycyny pojęcie stressu, miał nawet przydomek dr Stress. Może powinien być nazywany dr Pech, bowiem był aż 10 krotnie nominowany do Nagrody Nobla, ale jej nigdy nie otrzymał. Jeśli uznać, że była to moja inspiracja na początku drogi lekarskiej, to można zauważyć po latach, że kopiowałam - oczywiście na mniejszą skalę! - los jej autora ;). Póki co jestem Kobietą Sukcesu - otrzymuję skierowanie na staż podyplomowy w Akademii Medycznej!

Po otrzymaniu dyplomu ( 29 luty 1968 rok) złożyłam więc podanie o staż w Akademii Medycznej i po niedługim oczekiwaniu go otrzymałam . Mogłam wybierać spośród klinik wewnętrznych. Zdecydowałam się na klinikę w której nie miałam ćwiczeń, nie wykazałam się niekompetencją, no i zdałam egzamin dyplomowy z interny piątkę. Pracę rozpoczęłam 24 kwietnia 1968 roku.

Tak więc profesor Z. Łapiński jest moim "ojcem chrzestnym" służbowych relacji z Akademią Medyczną.

W czasie studiów nie miałam okazji słuchać wykładów ale odbywałam ćwiczenia w klinice przez niego kierowanej oraz zdawałam u profesora egzamin dyplomowy z chirurgii. Oczywiście chwilę czasu poświęciliśmy ustaleniom naszych rodowodów z uwagi na moje panieńskie nazwisko jednakowe z profesorskim.

Profesor urodził się w Siedlcach, 25 listopada 1909 roku, zmarł w 1995 roku w Warszawie. Wydział lekarski Uniwersytetu Warszawskiego ukończył w 1934 roku. Jego mistrzami byli profesorowie chirurgii: Bronisław Szerszyński, Aleksander Ambrożewicz oraz Tadeusz Butkiewicz. Stopień doktora medycyny uzyskał w Warszawie w czerwcu 1939 roku na podstawie pracy "Rdzeń kręgowy, jako przeszczep martwy, zastosowany w ubytkach nerwów obwodowych (badania doświadczalne)" , docenta w 1954 roku na podstawie monografii "Chirurgia raka okrężnicy (praca kliniczna i doświadczalna)", prof. nadzwyczajnego w 1964 roku, prof. zwyczajnego w 1970 roku. Profesor specjalizował się w chirurgii przewodu pokarmowego.

Był obdarzony wybitnym talentem chirurgicznym, pracował w latach 1936 - 1944 w Szpitalu Dzieciątka Jezus oraz w Szpitalu Wolskim. Brał udział w Powstaniu Warszawskim. W latach 1945 - 1960 pracował w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej, a potem w II Klinice Chirurgicznej AM w Szpitalu Przemienienia Pańskiego. Odbywał staże naukowe w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii oraz RFN. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

W latach 1966 -1969 był dziekanem wydziału lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie i z jego rąk otrzymałam dyplom lekarza 6 maja 1968 roku. Uroczystość odbywała się w Klubie Medyka przy ulicy Oczki w Warszawie.

Profesor od 1 września 1954 do 1 września 1955 r. pełnił obowiązki kierownika Kliniki Chirurgicznej Polskiego Szpitala w Ham-Hyn w Korei Północnej. W Polskiej Misji Medycznej uczestniczyło także wielu innych znanych mi osobiście moich starszych kolegów lekarzy. Ich wspomnienia stały się inspiracją do napisania przeze mnie dwu artykułów Polska Misja Medyczna w Korei cz. 1 oraz https://gazeta-dla-lekarzy.gazeta-dla-lekarzy.kylos.pl/index.php/wybrane-artykuly/418-szpital-polskiego-czerwonego-krzyza-w-korei-polnocnej

Artykuły te są cytowane w międzynarodowym piśmiennictwie dotyczącym historii Korei https://gazeta-dla-lekarzy.com/index.php/wazniejsze-nowosci/1027-artykuly-z-gdl-o-polskiej-misji-medycznej-w-korei-polnocnej-cytowane-w-pismiennictwie-miedzynarodowym

W 1977 prof. Zdzisław Łapiński konsultował księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski oraz operował go, pisze o tym zdarzeniu w swoich wspomnieniach

http://stefwysz.blogspot.com/2011/11/wspomnienia-prof-dr-zdzisaw-apinski.html

Od 1937 r. Profesor był członkiem Towarzystwa Chirurgów Polskich, wchodził w skład Zarządu Głównego oraz był Przewodniczącym Oddziału Warszawskiego. W 1989 r. otrzymał tytuł członka honorowego TCHP.

@mimax2 / Krystyna Knypl

  Be the first to like this post
Join the conversation
0
Be the first one to comment on this post!
Up
Copyright @Photoblog.com