12/07/2021. W rytmie La Paloma, rozdział 10

by Krystyna Knypl July. 12, 2021 125 views

Poprzedni odcinek

https://www.photoblog.com/mimax2/2021/07/12/12072021-w-rytmie-la-paloma-rozdzial-9/

Następny odcinek

https://www.photoblog.com/mimax2/2021/07/13/13072021-w-rytmie-la-paloma-rozdzial-11/

Rozdział 10. Lira Franciszka

Kontynuatorem tradycji muzycznych zapoczątkowanych przez Felicjana był ego syn Franciszek. Wśród pamiątek rodzinnych zachowała się pieczątka używana przez Franciszka z motywem liry. Nie ma niestety bliższych danych w jakich okolicznościach Franciszek posługiwał się tą nietypową pieczątką.

Lira jest to instrument strunowy, który był znany już w starożytnej Grecji od 1400 r. p.n.e. Recytacjom poezji towarzyszyła gra na lirze. Materiał z którego była wykonana lira w dawnych czasach może wprawić w zdziwienie - otóż pudło rezonatorowe było wykonane ze skorupy żółwia, a struny z jelit (https://pl.wikipedia.org/wiki/Lira).

# 1

# 1

Lira Franciszka

# 2

# 2

Do kolekcji pieczątek lekarskich synowej Franciszka dołączyła jego pieczątka muzyczna.

Lira była jednym z atrybutów Apollina, który kojarzy się zwykle ze sprawami sercowymi. Jednak kompetencje Apollo były o wiele szersze.

Uważany za boga piękna, światła, życia, śmierci, zarazy, muzyki, wróżb, prawdy, prawa, porządku, patrona sztuki i poezji, przewodnika muz (Ἀπόλλων Μουσηγέτης Apóllōn Mousēgétēs), natchnienia, lecznictwa i uzdrawiania, łucznictwa, kawalerów, a także wieszczek .

https://pl.wikipedia.org/wiki/Apollo_(mitologia)

Do liry, która była znana w wielu krajach, podobny jest instrument na którym gra senegalski artysta, a Heniek próbuje dołączyć do jego zespołu ;)

http://gdl.kylos.pl/wp/?p=25677

Tak więc motyw liry powraca w kolejnym pokoleniu. Czas pokaże czy tym razem talent muzyczny objawi się i w jakiej formie. Póki co można zauważyć u pra-wnuka Franciszka znakomity słuch i bardzo dobre warunki głosowe. Trwają negocjacje w sprawie lekcji śpiewu :)

@mimax2 / Krystyna Knypl

Join the conversation
0
Be the first one to comment on this post!
Up
Copyright @Photoblog.com