27/07/2021. Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby

by Krystyna Knypl July. 27, 2021 84 views

28 lipca obchodzony jest Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby. Z tej okazji odbyła się konferencja prasowa w Klubie Dziennikarza przy ul. Foksal w Warszawie podczas której przedstawiono aktualne możliwośći diagnostyczne oraz terapeutyczne.

Wyróżniamy wirusowe zapalenie wątroby (WZW) typu A, B oraz C. Szczególnym problemem jest wzw typu C. Szacuje się, że na świecie żyje około 170 milionów ludzi z tą chorobą. W Polsce zakażonych wzw C jest około 0,6% ludności. Do zakażenia dochodzi najczęściej podczas wykonywania zabiegów medycznych oraz pozamedycznych (kolczykowanie, tatuaż) związanych z przerwaniem ciągłości tkanek i użyciem niejałowego sprzętu medycznego (igły, skalpele).

Wirus WZW typu C został wykryty stosunkowo niedawno, bo w 1989 roku, a powszechny dostęp do diagnostyki jest od roku 1993. Z tego powodu rzeczywista liczba osób zakażonych nie jest dokładnie znana.

# 1

# 1

Najważniejszym testem wykrywającym zakażenie HCV jest stwierdzenie obecności materiału genetycznego wirusa C – RNA. Test RNA HCV może wykazać obecność wirusa w ciągu 1-2 tygodni po zakażeniu. Wykonywana jest także biopsja wątroby, która pozwala dokładniej określić stopień uszkodzenia wątroby. Dokonał się duży postęp w leczeniu WZW typu C. W wyznaczonych placówkach prowadzone jest specjalistyczne leczenie (tzw. terapie bezinterferonowe) - stosowane są takie leki jak ombitaswir, paritaprewir, ritonawir oraz dasabuwir.

Więcej informacji o WZW pod linkiem:

https://www.gwiazdanadziei.pl/589-swiatowy-dzien-wirusowego-zapalenia-watroby2021

Źródło: materiały prasowe

@mimax2 /Krystyna Knypl

  Be the first to like this post
Join the conversation
0
Be the first one to comment on this post!
Up
Copyright @Photoblog.com