Dorfak Album 3 درفک

by Negah October. 30, 2006 19856 views

قله درفک [wikimapia.org] آتشفشان خاموش منطقه گيلان است که اين قله از ديرباز در اذهان کوهنوردان طنين انداز بوده است و جلوه گر کوهي ستبر و زيباست.

به گزارش بخش ايران‌شناسي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)،‌کوهنوردان و دوستداران طبيعت به جلوه هاي کم نظير و چشم نواز آن دلخوشند و سر به بالين اين کوه شگفت انگيز نهاده اند. کوه درفک به ارتفاع 2703 متر نقطه آغازين بلندي هاي شرق دره سپيدرود بوده و رشته کوههاي غرب گيلان (تالش) تا مرز اين دره پيش آمده و از آن پس قله درفک با کوهپايه هاي جنگلي انبوه (در غرب و شمال) و ديواره صخره ه اي و سترگش تمام دشت گيلان را در بر گرفته است.

شايد در نظر عده اي ارتفاع نه چندان زياد اين قله تناسب تعاريف ما را با عظمت توصيف شده آن کمي به زير سوال ببرد اما بايد بدانيم با توجه به ارتفاع دشت گيلان (نزديک به صفر) قله اي منفرد و با ارتفاع بيش از 2700 متر تا چه اندازه مي تواند زيبا و خوش منظره بوده صعود واقعي و مناسبي را نيز در پي داشته باشد.

اين کوه از سمت جنوب به کوههاي منجيل متصل شده است و از مشرق و جنوب شرقي ناظر به کوههاي پيشکوه و رشته کوههاي عظيم تخت سليمان مي باشد و تا دره سه هزار تنکابن ادامه مي يابد. درفک از سمت شمال امتداد ندارد و به دشت گيلان و درياي خزر مشرف است. غرب اين کوه بيشتر به اعماق دره سيپدرود پيوند مي خورد تا آغازي باشد براي ارتفاعات البرز غربي.

با توجه به شواهد موجود و وجود سنگهاي آذرين در اين ارتفاعات به نظر مي رسد در گذشته دور آتشفشان درفک فعاليت بسيار داشته است. جبهه هاي متفاوت درفک ويژگي هاي خاص خود را دارند که از جهات جغرافيايي و پوشش گياهي از مناطق نيمه خشک و مراتع سرسبز تا جنگلهاي انبوه متغير مي باشند.

از نقاط ديدني اين کوه بايد به يخچال درفک (کاسه آتشفشان در قله آن) اشاره کرد. در اين قسمت دامداران کلبه هاي زيادي ساخته اند که در فصول بهار و تابستان مورد استفاده آنها قرار مي گيرد. در گوشه اي ديگر از کاسه درفک نمادي زيبا و عميق واقع شده است که به جهت ذخيره شدن برف زمستاني در درون آن (به سبب شکل خاص دهانه) و تبديل آنها به يخ زيبايي خاص را در غار تشکيل مي دهد. شيب غار زياد بوده و پيمايش درون غاز را با مشکل روبرو مي سازد. ييلاق نشينان منطقه در تابستان براي مصارف خود از اين يخها استفاده مي كنند.

نام اين کوه به روايتي برگرفته از قوم دربيک (Derbik) مي باشد که تيره اي از ساکنان بوده و در حوالي درياي خزر سکونت داشته اند و به روايتي ديگر نام درفک برگرفته از دو واژه «دُل» و «فک» مي دانند که معناي آن آشيانه عقاب است. صعود به اين قله مسيرهاي متعددي دارد که کوتاهترين مسير آن مسير شاه شهيدان (جبهه شرق) مي باشد. براي صعود از اين مسير بايد به سياهکل رفته و از جاده ديلمان که از انتهاي خاکي آن به روستاي معروف شاه شهيدان مي رسيم شروع کرد. ابتداي کوهپيمايي از شاه شهيدان به صورت مراتع و علفزار شروع مي گردد و بعد از حدود يک ساعت به ابتداي مسير جنگلي خواهيم رسيد که عبور از جنگل ها نيز حدود يک ساعت طول خواهد کشيد.

بعد از آن به ييلاق «وزنه بن» مي رسيم که در آن چشمه اي گوارا انتظار کوهنوردان را مي کشد و ادامه مسير را مي توان تا کاسه درفک پيمود. مسير اول سينه کش سمت راست است که به تدريج صعود کرده و به خط الراس کاسه ختم مي شود و مسير دوم نيز مسير سمت چپ که از حاشيه دره اي پرشيب به ارتفاعات قله مي پيوندند. از چشمه «وزنه بن» تا قله سه ساعت طول خواهد کشيد.

و طولاني ترين مسير آن مسير از «سطلخ جان» (جبهه غربي) مي باشد که اين مسير از مسيرهاي طولاني صعود به درفک مي باشد و در سمت غرب واقع است. بدون شک مسير سطلخ جان از زيباترين مسيرهاي درفک و يا بهتر بگوييم از زيباترين مسيرهاي کوهستاني ايران مي باشد که از انتهاي روستا از کنار استخر بزرگ آب از پاکوب مشخصي صعود آغاز مي شود که در حين گذشتن از جنگل از پيچ و خمهاي دره نيز مي گذريم تا به منطقه «گرده تال» برسيم از آنجا نيز صعود خود را ادامه مي دهيم تا به «سياه دره» رسيده و بعد از مدت ساعتي گذشتن به منطقه «جيروني پايين» رسيده که داراي سنگهاي سفيد و چند گودال در سمت چپ است و کمي پايين تر از آن چشمه آبي قرار دارد که در انتظار کوهنوردان است.
بعد از آن به منطقه «جيروني بالا» و بعد از مدت زماني به منطقه معروف پهن دشت خواهيم رسيد و حدود 2.5 ساعت پس از آن نيز در منطقه کاسه درفک قرار خواهيم گرفت.

  Be the first to like this post
Join the conversation
2
There are 2 comments , add yours!
Farideh_Homam 10 years, 9 months ago

بسیار زیباست حتما از زیبایی آنجا لذت فراوان بردید.

10 years, 9 months ago Edited
Shahrouz Barzegar 14 years, 10 months ago

DOOST AZIZ SALAM
AZ INKE BE KOLBE DARVISHI MA SAR ZADI MAMNONAM DAR ZEMNAKSHAYE JALEBI GOZASHTI
BA KAMAL E MEYL SHOMA RO JOZVE DOSTAN GHARAR MIDAM
BY

14 years, 10 months ago Edited
Up
Copyright @Photoblog.com