Winter in summer ! (ice cave) غار یخی و آبشار خفر

by Negah August. 20, 2007 32977 views

روستای خفر با جمعیتی حدود 1600 نفر در زمستان و 3000 نفر در تابستان در میان کوه های مرتفع رشته کوه زاگرس و در حاشیه قلل دنا واقع شده است. به دلیل واقع شدن این روستا در دامنه طبیعت زیبای رشته کوه دنا و آب و هوای کوهستانی منطقه، انواع گونه های گیاهی و جانوری در آن دیده می شود. وجود 14 قله بالای 4000 متر (قاشمستان بلندترین قله رشته کوه دنا با ارتفاع 4435 متر در نزدیکی این روستا قرار دارد.)، همچنین انواع یخچال های طبیعی، آبشارهای متعدد و رودخانه های جاری شده از یخچال ها چشم اندازهایی زیبا بوجود آورده است.
سه روایت برای نامگذاری این روستا وجود دارد. بعضی علت نامگذاری روستا را موقعیت توپوگرافی آن می دانند، به طوری که نام اولیه این روستا «خور» به معنای جای گود بوده و این نام به «حفر » و سپس به «خفر» تبدیل شده است. روایت دوم کلمه خفر را برگرفته از خور یا غور می داند. غور یا غوری نام قبیله یا مردمان اولیه ای می باشد که در این محل سکونت داشته اند. برخی نیز این لغت را برگرفته از گور یا گبر می دانند که خود آیینی قبل از اسلام را در منطقه معرفی می نماید.
موقعیت منطقه: روستای خفر یکی از جنوبی ترین روستاهای استان اصفهان است. طول و عرض جغرافیایی روستا (E) 51 درجه و 29 دقیقه و عرض (N) 30 درجه و 59 دقیقه می باشد.
جاذبه ها و مکان های دیدنی: اکثر مردم روستا در فصول بهار و تابستان به زنبورداری و باغداری می پردازند، باغ های سیب د ر این روستا از جاذبه های منطقه محسوب می شوند. محصولات محلی و صنایع دستی نیز جذابیت های خاص خود را دارند.
موسیقی مورد استفاده مردم خفر، موسیقی عشایری است و تنها در مراسم عروسی نواخته می شود. علت این امر وجود عشایر قشقایی از ماه اردیبهشت تا شهریور در مناطق مجاور به روستا است. رقص محلی این روستا در مراسم عروسی و با پوشیدن لباس محلی توسط مردان، با چوب انجام شده و در مراسم عروسی اجرا می شود.
لباس محلی خانم های این منطقه بسیار رنگارنگ و زیبا است که شامل کلاه، روسری، پیراهن و دامن(قِر) است.
مردان نیز مانند زنان، لباس محلی خاص خود را دارند از جمله کلاه و شلوار مخصوص. متاسفانه پوشیدن لباس محلی در بین افراد روستا رایج نسیت و لباس محلی فقط در مراسم خاص استفاده شده و جای خود را به لباس های معمولی شهر داده است.
منطقه خفر با توجه به موقعیت مکانی خود در کوهپایه «قلل دنا» مکانی جذاب برای تیم های کوهنوردی و طبیعتگردی می باشد. از مکان های دیدنی منطقه می توان به آبشار خفر، تنگه دناآسا، غار یخی، غار کیخسرو، چشمه سید محمد، رودخانه های پرآب که از دو سمت روستا عبور کرده و به رودخانه ماربُر می ریزند، اشاره کرد.
همچنین در روستای خفر آرامگاه امامزادگان سید محمد و سید احمد وجود دارد که زیارتگاه طوایف ترک و لر منطقه و مردم شهرهای نزدیک است. از میان آداب مذهبی می توان مراسم عید فطر و مراسم عزاداری ماه محرم اشاره کرد.
مسیر دسترسی به روستا: برای دسترسی به این روستای دیدنی از مسیر اصفهان به سمت شهررضا، سپس سمیرم و پس از عبور از حنا به روستای خفر خواهید رسید

Ice cave input

Ice cave input

Ice cave input

in the ice cave……

in the ice cave……

in the ice cave……

on the Ice cave (ice valley )

in the ice cave……

waterfall

Join the conversation
10
There are 10 comments , add yours!
Peace4kidss 10 years, 5 months ago

فوق العاده بود-تشکر

10 years, 5 months ago Edited
Negah 13 years, 4 months ago

mamnoon sadegh khan ....
khoshhalam ke inja to ro yade zadgahet mindaze va khoshhalet mikone ...rasti koja hasti shoma alan ? dar zemn mamnoon az davatetoon ....khoshhal mishim bebninimetoon

13 years, 4 months ago Edited
Negah 13 years, 5 months ago

mamnoon aghaye zali ... bale gharhaye yakhi kheyli balatar az abshar gharar darand hodoodan 2 saat bad

13 years, 5 months ago Edited
Negah 13 years, 6 months ago

[b]salam sadegh khan ....
kheyli khoshhal shodam ke az in tarigh toonesti mahale tavlodeto dobare bebini ...vaghean oon manategh jahaye bekr o dast nakhordei dare ke kheyli ham ziban ... bazam be inja sar bezan[/b]

13 years, 6 months ago Edited
Maryam 13 years, 7 months ago

عکسهای خیلی جالب و زیبایی هستن... ممنون از توضیحات...

13 years, 7 months ago Edited
Nasser Golahmar 13 years, 7 months ago

سفر بسيار زيبا و جذابي بود ممنون

13 years, 7 months ago Edited
Monika 13 years, 7 months ago

THought I dont understand the text below (I can only write my and my husband`s name in arabic) but I guess the above place is in Iran too... Iran must be the country of fascinating contrasts of nature! You had already a few similar spectacular post and it is always a great journey to watch your sets!

13 years, 7 months ago Edited
Shahrouz Barzegar 13 years, 7 months ago

مکان بسیار زیباییست برای دیدن وپدیده غار یخی بسیار زیبا و دیدنی ممنون که مارو به اونجا بردی امیر عزیز

13 years, 7 months ago Edited
Sherij 13 years, 7 months ago

Fantastic shots!! What a neat place to see!! Awesome caves!!

13 years, 7 months ago Edited
Nacho "Goam" Garcia 13 years, 7 months ago

Amazing mountains..Thanks for sharing!!!

13 years, 7 months ago Edited
Up
Copyright @Photoblog.com