Muzeum Wojska Polskiego część 5 - ekspozycja w budynku .

by Andrzej Pieniążek May. 07, 2017 1363 views

Szable generałów Władysława Sikorskiego i Józefa Hallera .

Polskie działko przeciwpancerne Bofors Wz.36 kalibru 37 milimetrów , produkowane w Polsce przed wybuchem drugiej wojny światowej na szwedzkiej licencji . W 1939 roku doskonała broń , której nie były wstanie się oprzeć pancerze pojazdów pancernych żadnego z trzech agresorów . Niestety mieliśmy ich za mało żeby zatrzymać nawałę wroga .

Szybka 75 . 75 mm armata polowa Schneider wz.1897 . Armata polowa skonstruowana we Francji . W wojnie obronnej 1939 roku podstawowe polskie działo polowe .

Specjalny sprzęt optyczny . Pod tą nazwą krył się doskonały polski karabin przeciwpancerny wz.35 UR . Polska konstrukcja strzelająca specjalną amunicją miotaną silnym ładunkiem prochowym . Karabin w rękach nawet krótko przeszkolonego w jego obsłudze strzelca był wstanie siać zniszczenie wśród pojazdów pancernych przeciwnika .

Model miniaturowej kuchni polowej .

LOW . Żołnierze lądowej obrony wybrzeża .

Polski strzelec i ułan .

Po przegranej kampanii 1939 Polacy bili się dalej . Walczyli z Niemcami gdzie tylko się dało . W oddziałach sformowanych przez zachodnich sojuszników .

Polskie sztandary .

Wojna to nie tylko zabijanie i walka . W większości dla żołnierzy jest to oczekiwanie na kolejne trafienie do walki . Na tyłach i zapleczu frontu mogli odpocząć , nabrać sił , ochłonąć po piekle . Taką odskocznią były przedstawienia , koncerty ... Tutaj eksponatem są kukiełki z teatru lalkowego działającego przy II korpusie generała Władysława Andersa .

Join the conversation
0
Be the first one to comment on this post!
Up
Copyright @Photoblog.com